Ruski predsjednik Vladimir Putin i njemačka kancelarka Angela Merkel sastali su se danas u Moskvi po zadnji put, barem kao lideri dvaju zemalja. Njihov politički odnos traje već 16 godina, odnosno otkako je Merkel postala njemačka kancelarka. I bio je to odnos koji je opstao unatoč razlikama u stajalištima, ali i teškim raskolima između Rusije i Zapada. Posjetimo, idućeg mjeseca Angela Merkel odlazi u političku mirovinu i prestaje biti kancelarkom.
Za vrijeme zajedničke novinske konferencije pred sastanak Putin je izjavio: "Želio bih istaknuti kako je Njemačka i dalje jedan od naših glavnih partnera, ne samo u Europi već i u svijetu. To je danas tako, između ostalog, zahvaljujući Vašem trudu tijekom zadnjih 16 godina. Njemačka je naš drugi najveći trgovinski i ekonomski partner iza Kine".
Merkel je pak istaknula kako je, unatoč razlikama u mišljenju, dobro da su u kontaktu i da je konverzacija uvijek trajala.
Ranije ovog tjedna njezin glasnogovornik istaknuo je kako će Putin i Merkel razgovarati o brojnim temama kao što su Afganistan, Bjelorusija, Libija, Ukrajina, Sjeverni tok 2...
Odnos između Rusije i Njemačke opstao je sve ovo vrijeme, ali definitivno nije bilo lako. Projekt Sjeverni tok 2, plinovod iz Rusije prema Njemačkoj, gotovo je kompletiran, ali je naišao na žestoku opoziciju od strane SAD-a, ali i više njemačkih NATO-EU saveznika u Europi.
Nadalje, odnos između Berlina i Moskve dodatno je testiran nakon što su njemačke vlasti optužile Rusiju za trovanje Alekseja Navaljnog. Podsjetimo, ovaj istaknuti ruski opozicijski akter otišao je u Njemačku na liječenje, tamo je njemački vojni laboratorij ustanovio da je Navaljni u Rusiji otrovan bojnim otrovom Novičok. Rusija je oštro opovrgnula bilo kakav napad na Navaljnog, a on se pak - iznenadivši mnoge - odlučio vratiti u Rusiju. Tamo je pak uskoro uhićen te se sad nalazi na izdržavanju višegodišnje zatvorske kazne, naime, osuđen je zbog pronevjere (mnogi smatraju kako je riječ o politički montiranom procesu).
Neposredno pred dolazak Merkel u Moskvu, jučer, ruske vlasti optužile su Njemačku da su izmislile cijelu priču oko trovanja Navaljnog kako bi "diskreditirali Rusiju pred svijetom" te se sve naziva "planiranom provokacijom".
U nekim trenucima odnosi između Moskve i Berlina, pa i Putina i Merkel, doimali su se gotovo idiličnim, "predobrim" za brojne Zapadne aktere, naročito SAD. Odnosi svakako nisu takvi pred odlazak dugogodišnje kancelarke, no sama činjenica da je ona danas u Moskvi pokazuje da su isti i dalje na jednoj višoj razini od primjerice odnosa između Moskve i Washingtona ili pak Moskve i Londona.
Ovo je 19. put da je Merkel posjetila Rusiju otkako je postala kancelarka 2005. godine. Inače njemačka kancelarka je intenzivno putovala tijekom godina odradivši preko 500 službenih putovanja. Najčešće je bila u posjeti Francuskoj, čak 70 puta. Upravo taj detalj pokazuje do koje mjere su se odnosi između Berlina i Pariza transformirali od vremena kada su dvije zemlje bile neprijatelji u Drugom svjetskom ratu. Danas su pak Njemačka i Francuska vodeće sile Europe, pogotovo nakon britanskog Brexita. Ipak, Njemačka je utjecajnija, samim time što je i veća ekonomska sila od Francuske.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.