The Bank of England je prije nekoliko dana objavila vjerojatno najtočniji i najjasniji opis funkcioniranja modernog monetarnog sustava. Ovaj rad predstavlja značajan pomak u razumijevanju modernog monetarnog sustava budući da je prvi takve vrste ikad objavljen od strane globalno značajne centralne banke.
"Dva članka koja su objavljena u prestižnoj 54 godišnjoj seriji kvartalnih biltena demantiraju dva najveća 'monetarna mita'" piše Josh Ryan Collins istraživač u New Economics Foundation-u vodećem 'think thank' projektu za promicanje socijalne, ekonomske i ekološke pravde u Velikoj Britaniji.
Najvažnije tvrdnje iz biltena su:
Prvo, odbačen je uobičajeni stav da banka pri izdavanju kredita reciklira tuđu štednju. "prije nego što banke posuđuju pohranjene depozite, čin kreditiranja stvara depozite – obrnuto od uobičajenog slijeda opisanog u udžbenicima"
Isto tako, odbačena je teorija novčanog multiplikatora prema kojoj centralna banka utvrđuje količinu kredita i depozita u ekonomiji kontrolom količine novca na računima u centralnoj banci:
"...odnos pričuva i kredita uobičajeno funkcionira suprotno u odnosu na način opisan u nekim udžbenicima ekonomije. Banke prvo odlučuju koliko će kreditirati u ovisnosti o profitabilnim kreditnim mogućnostima koje su im dostupne...Odluke o kreditiranju su te koje određuju koliko će bankovnog depozita kreirati bankarski sustav. Količina bankovnih depozita pak utječe na to koliko novca u centralnoj banci banke žele držati u pričuvi (kako bi ispunile zahtjeve za podizanjem od strane javnosti, izvršile uplate prema drugim bankama, ili ispunile regulatorne zahtjeve likvidnosti), koji se potom u normalnim razdobljima, isporučuje na zahtjev Engleske centralne banke (Bank of England)"
Na kraju Collins zaključuje "da je možda došlo vrijeme da razmislimo treba li uopće moć kreiranja novca biti u rukama privatnih bankarskih korporacija, no bez obzira na buduća zbivanja navedeni članci će poslužiti kao referenca svakom zainteresiranom za razumijevanje i reformu financijskog sustava"
www.neweconomics.org
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.