Bankarska katastrofa se nastavlja: Unatoč naporima od 30 milijardi USD propao je First Republic - ovo je druga najveća propast banke u povijesti Amerike, a sad više nitko nije siguran
SAD upravo potresa druga najveća propast banke u povijesti (nakon propasti banke Lehman Brothers 2008. godine). Američka banka First Republic posrnula je te ju je odmah preuzeo JPMorgan Chase. Dogovor, koji je potvrđen rano jutros, trebao bi garantirati klijentima First Republic (bar nekima) da će ostati pošteđeni.
JPMorgan Chase navodi da je stekao "znatnu većinu imovine" i preuzeo depozite, osigurane i neosigurane, od First Republic banke preko Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), neovisne vladine agencije koja osigurava depozite za klijente banaka.
JPMorgan Chase također neće preuzeti korporativni dug First Republica (vrlo očekivano), a dobit će 50 milijardi dolara financiranja od FDIC-a za dovršenje "posla".
To je dobra vijest za zabrinute klijente JPMorgan Chasea i First Republica, a zadovoljni su i dužnosnici ministarstva financija, koji su bili zabrinuti zbog gubitka povjerenja u bankarski sustav koji nanosi štetu američkom gospodarstvu. Naravno, nakon propasti banke First Republic ti problemi se i dalje snažno gomilaju, ali su ipak manji sad kad je ogromni JPMorgan Chase uskočio - u protivnom bi First Republic "udario o tlo", a to bi moglo izazivati jako tešku krizu.
"Ministarstvo financija ohrabreno je što je ova situacija riješena uz najmanje troškove za Fond za osiguranje depozita i na način koji štiti sve štediše", rekao je glasnogovornik ministarstva financija. "Bankarski sustav ostaje zdrav i otporan, a Amerikanci bi se trebali osjećati sigurni glede svojih depozita i sposobnosti bankarskog sustava da ispuni svoju ključnu funkciju davanja kredita poduzećima i obiteljima", navodi se u izjavi.
Jasno, čim ministarstvo financija ili sam predsjednik (ne bi čudilo da se i Biden uskoro oglasi) tvrde da bi se Amerikanci trebali "osjećati sigurno", to znači da nešto nije dobro.
Podsjetimo, FDIC je preuzeo inicijalnu kontrolu nad bankom First Republic te je odmah potom objavio prodaju. Situacija će koštati FDIC oko 13 milijardi dolara. Taj će novac platiti nacionalne banke - koje plaćaju premije za potporu ovoj vladinoj agenciji. Tih 13 milijardi je ipak manje od 20 milijardi dolara troška u ožujku za banku Silicon Valley iako je ista bila nešto manja od First Republic.
Ovaj potez predstavlja najnoviji napor federalnih regulatora da podupru povjerenje potrošača u američki bankarski sustav, koji je pretrpio tri velika bankrota u posljednjih sedam tjedana. Silicon Valley Bank i Signature Bank prošli je mjesec također preuzeo FDIC nakon "juriša" na te banke od strane njihovih klijenata.
Kolaps tih banaka izazvao je već višetjedne spekulacije o stanju američkih regionalnih banaka, posebno onih s uglavnom neosiguranom bazom depozita.
Depozite u First Republicu i dalje će osiguravati FDIC, a "klijenti ne moraju mijenjati svoje bankovne odnose kako bi zadržali svoje osiguranje depozita", rekla je agencija u svom priopćenju u ponedjeljak.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.