Zamjenik kineskog ministra zdravstva, Zeng Yixin, još jednom je oštro odbacio bilo kakvu spekulaciju o tome da je koronavirus možda pobjegao iz kineskog laboratorija te potom zarazio cijeli svijet. Njegova izjava dolazi u trenutku dok Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) planira pokrenuti drugu fazu istrage o nastanku ovog koronavirusa (Covid-19) - Zeng Yixin poručuje kako je "šokiran" ovom najavom.
Podsjetimo, pitanje porijekla ovog virusa postala je i velika politička tema. Naime, nakon što je većina znanstvenika konstatirala kako je virus najvjerojatnije nastao prirodnim putem, odnosno da je prešao sa životinje (još se ne zna koje) na čovjeka, toj teoriji se oštro usprotivio SAD inzistirajući da se provedu temeljitije istrage o mogućnosti da je virus došao iz laboratoija u Wuhanu. No, i SAD je surađivao s istim laboratorijem što cijelu priču čini još i kompleksnijom.
Zeng ističe kako laboratorij u Wuhanu nema nikakve viruse koji bi mogli zaraziti čovjeka. Nadalje, poručuje kako je Kina zatražila pojašnjenja o istrazi u više navrata te kako ne prihvaća plan WHO-a. Dakako, ovaj kineski stav dodatno će pojačati spekulacije da imaju "nešto za sakriti".
No, u tom nadmetanju Wuhan je već "stara vijest". U zadnje vrijeme Kina nastoji prebaciti fokus na drugu stranu svijeta, odnosno na svog rivala, SAD. Pritom iz Pekinga sve češće pozivaju da se istraži američki institut za istraživanje zaraznih bolesti koji se nalazi u sklopu američke vojne baze Fort Detrick u američkoj saveznoj državi Maryland. Ali što se zapravo tamo nalazi? Riječ je o bazi koja se nalazi na oko sat vremena vožnje od Washingtona, a tamo je bilo originalno sjedište američkog biološkog vojnog programa.
Mnogi Amerikanci možda nisu ni čuli za Fort Detrick, no Kinezi sve glasnije sugeriraju da je Covid-19 možda upravo tamo nastao. Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova, Hua Chunying, još prošlog mjeseca poručila je kako su se upravo u SAD-u još u srpnju 2019. pojavili simptomi gotovo identični onima Covid-19.
Jasno, u zapadnim medijima se kineske izjave ne prenose često, no kineske vlasti su u službenim objavama do sada čak 33 puta pozvale na provođenje istrage u američkoj vojnoj bazi Fort Detrick.
Moglo bi se reći da je Fort Detrick postao kontrahipoteza Kine na ono što je u SAD-u i drugdje institut za virologiju u Wuhanu. Jasno, ne čudi da mnogi sumnjaju upravo na institut u Wuhanu. Kao prvo, prvi slučajevi oboljenja pojavili su se upravo tamo, u sklopu gradske tržnice - osim ako se ne dokaže da je negdje drugdje ranije egzistirao "epicentar". Kao drugo, institut za virologiju u Wuhanu jedan je od vodećih svjetskih laboratorija upravo za istraživanje koronavirusa, naročito onih kod šišmiša - riječ je istoj obitelji patogena koji izazivaju i Covid-19.
Znači li to da je "Fort Detrick" zapravo manifestacija kineske taktike da je "napad najbolja obrana"? Možda. Zapravo mnoge je iznenadilo koliko žestoko kineski diplomati guraju ovaj kontra-narativ. Kineska vanjska politika do nedavno bila je poprilično pasivna, ignorirajući često čak i napade. No, ova priča oko porijekla Covid-19 virusa, čini se, to je promijenila.
Ima li pak Kina neke konkretne dokaze za optuživanje SAD-a? Možda su njeni dokazi otprilike "teški" koliko i američki. Naime, kako smo i spomenuli, kad se Covid-19 pojavio brojni stručnjaci zaključili su kako je virus najvjerojatnije prešao sa životinje na čovjeka pošto se to već događalo i ranije, primjerice kod SARS koronavirusa 2003. godine.
No, zadnji mjeseci Trumpove administracije, a zatim i Bidenove, sve veći broj znanstvenika i političara (naročito političara) spominju alternativo porijeklo, da je virus stigao iz kineskog laboratorija. Jasno, kada bi to bilo dokazano to bi bilo devastirajuće po kinesku reputaciju i njen položaj u svijetu, doslovno bi ih se optužilo da su nepažnjom (ili još gore - namjerno) zarazili cijeli svijet i pritom ubili više milijuna ljudi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.