Bitka za Europu: Kina osvaja njemačka tehnološka tržišta, a Berlin je već odabrao krivi način borbe
Dobro znamo što za Europu znači Njemačka. Ona je i dalje ekonomska lokomotiva kontinenta, a "njemački proizvod" ima onaj poseban status kvalitete, povjerenja, u brojnim sektorima pa tako i u visokoj tehnologiji. No, izazovi po Njemačku dolaze i to ne nužno s druge strane Atlantika već iz Kine. Njemački proizvođači osjećaju sve veći pritisak na domaćem EU tržištu od strane kineskih rivala, a naročito u području napredne industrijske robe gdje je Njemačka predvodnik.
Studija koju je proveo IW, gospodarski think-tank poslodavaca, otkrila je da je u nekim sektorima kineski udio uvoza u Europsku uniju u samo dvije godine, od 2020. do 2022., porastao isto kao i u cijelom prethodnom desetljeću! To su jako velike brojke koje mogu predstavljati ozbiljan izazov njemačkom gospodarstvu.
Nadalje, nakon godina rasta, njemačko gospodarstvo ušlo je u recesiju u svibnju jer su njihovi najveći izvoznici bili pogođeni problemima u opskrbnom lancu, inflacijom i sve većim troškovima energije nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Ovi nalazi uzrokuju zabrinutost s obzirom na izazove energetskih promjena i probleme s njemačkom konkurentnošću", rekao je istraživač IW-a, Juergen Matthes.
Među izazovima koje je studija navela bila je uloga koju su imale kineske državne subvencije u mnogim sektorima u kojima su kineske tvrtke zauzimale sve veći udio na tržištu EU, a dok su visoki troškovi energije u Njemačkoj nakon gubitka ruskog plina slabili energetski intenzivne sektore, poput recimo kemikalija.
Visoki troškovi energije također su kočili izvoz automobila u vrijeme kada su kineski proizvođači električnih vozila počeli osvajati europsko tržište.
Ukratko - posložili su se faktori koji mogu ozbiljno ugroziti status "njemačkog proizvoda", a samim time i cijele njemačke ekonomije koja je godinama računala na to da je glavni proizvođač napredne tehnologije, kako za Europu tako i šire.
Kina pak, iako i njeno gospodarstvo usporava, pojačava pritisak s nizom faktora. Tu je prvo spomenuti energetski element. Njemačka je godinama, desetljećima zapravo, gradila svoju ekonomsku snagu na jeftinom ruskom plinu. Invazijom Rusije na Ukrajinu tome je došao kraj. Jasno, Berlin je morao prekinuti uvoz ruskih energenata, a da se slučajno ne bi dvoumili oko toga "netko" je raznio plinovod Sjeverni tok 2!
Kina pak s druge strane sad može računati na taj isti plin koji je Njemačku podizao, a dobivat će ga po još i jeftinijoj cijeni jer Rusija mora preorijentirati gotovo sav svoj izvoz sa zapada prema istoku.
Spomenimo pritom kako je Njemačka nedavno, prošlog mjeseca, predstavila svoj dugo vremena pripremani dokument koji se tiče njemačke strategije prema Kini (jer očito, imajući u vidu izazov koji se nameće, Njemačkoj će trebati neka konkretna strategija).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.