Trump tvrdi da je Rusija prekršila sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) koji je potpisan 1987. te sada prijeti da će SAD iz istog izaći. Prvi idući Trumpov potez? Snažno jačanje američkog nuklearnog arsenala.
Ne zvuči dobro. Uopće Trump i nuklearno oružje u istoj rečenici nikako ne može zvučati dobro, no u ovom slučaju situacija je još i ozbiljnija.
Koliko velik nuklearni arsenal Trump zapravo želi? Prema njegovim riječima - SAD će krenuti u jačanje istog i nastavit će "sve dok se ljudi ne urazume". Tko i kako se treba urazumiti? Imajući u vidu da SAD posjeduje već sada toliko nuklearnog oružja da bi mogli uništiti cijeli svijet u kojem živimo, kao i činjenicu da je upravo Trump taj koji raskida stare sporazume koji su bili ključni u smirivanju opasnog Hladnog rata, lako se može zaključiti kako je on taj koji bi se u ovoj situaciji itekako trebao "urazumiti".
Kako smo već i istaknuli, riječ je o sporazumu kojeg su potpisali SAD i SSSR pred kraj Hladnog rata, 1987. Sporazum se odnosi na ograničavanje nuklearnog arsenala srednjeg dometa. Zašto je to toliko bitno? Zato jer daje jednu veću sigurnost, naročito za Europu koja je strahovala od sovjetskog napada. Zašto? Zato jer se sporazumom INF zabranjuje korištenje nuklearnog naoružanja (raketa) srednjeg dometa, a to pak znači da je Europa, u odnosu na SSSR (današnju Rusiju), bila "izvan" dozvoljene zone - isto tako Moskva nije morala strahovati od nuklearnog udara iz pravca Europe.
Jasniji dojam imat ćemo ako pogledamo tu zonu na karti:
Zona INF zabrane (izvor grafike: BBC)
Ukidanjem INF sporazuma gornji "limit" više ne vrijedi. Imajući to u vidu nije čudno da su se odmah oglasile Njemačka i Francuska oštro kritizirajući Trumpov potez ističući također kako se ovime ugrožava kompletna europska sigurnosna arhitektura.
No, ugroženija sada postaje i Rusija jer im direktno prijeti američki tzv. raketni štit postavljen na prostoru istočne Europe (Rumunjska i Poljska). Štoviše, Rusija tvrdi kako je SAD taj koji je prekršio INF sporazum postavljajući spomenuti štit u istočnu Europu.
Najgori scenarij bio bi jačanje paranoje s obje strane - zemlje istočne Europe, njihove vlasti barem, tražile bi američku nuklearnu "zaštitu" dok bi Rusija pak svojim nuklearnim oružjem naciljala doslovno svaki NATO glavni grad na prostoru cijele Europe. Ne treba ni spominjati da to nije nimalo ugodna budućnost kontinenta - to je povratak u permanentni strah od nuklearnog holokausta koji, što god sile tvrdile, može uvijek buknuti i zbog pogreške.
Je li takva sudbina već neizbježna? Možda još nije sve izgubljeno. U vrijeme pisanja ovog teksta upravo je završio sastanak u Moskvi gdje je američku delegaciju predvodio Trumpov savjetnik za sigurnost, John Bolton, dok su s druge strane stola bili Vladimir Putin, Sergej Lavrov i drugi visoki ruski dužnosnici. Glavni tajnik ruskog vijeća sigurnosti, Nikolaj Patrušev, rekao je kako je Kremlj "spreman raditi" sa SAD-om na uklanjaju zajedničkih razmirica glede INF-a. Ukoliko to pak ne bude moguće, Moskva upozorava kako će morati poduzeti "nužne korake kako bi se ponovno uspostavila nuklearna ravnoteža". Što pak to znači? Otprilike neugodni scenarij opisan poviše.
Nažalost, u Moskvu nije došao kvalitetan pregovarač - upravo je Bolton ključan faktor eskalacije, glavni čovjek kada je riječ o zagovaranju raskidanja INF-a. On je taj koji je Trumpa nagovorio na ovo, u to nema sumnje. Naime, govorimo o čovjeku koji je cijelu svoju karijeru proveo pružajući otpor sporazumima za kontrolu nuklearnog naoružanja. Sada je dospio u poziciju velike moći i utjecaja, a ako ovo bude kraj INF-a, njemu se može "zahvaliti".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.