Dagestan, bomba na kojoj spava Rusija: Koordinirani teroristički napadi na sjevernom Kavkazu su ispipavanje najveće ruske slabosti, a za obranu Moskva mora djelovati multidimenzionalno i bez predaha
Prošle nedjelje izveden je niz koordiniranih terorističkih napada na prostoru Dagestana, većinski muslimanske ruske republike koja se nalazi na prostoru Sjevernog Kavkaza. Najmanje 20 osoba je ubijeno. Napadnute su sinagoge, crkve, policijske postaje... Hospitalizirano je najmanje 46 osoba.
Ovo nije "jedan od" napada, iako su zapravo teroristički napadi u Rusiji zadnjih godina postali poprilično rijetki. Ovo je nešto veće i značajnije i jako je teško odvojiti ovu situaciju od onog što se događa s druge strane - ruskog rata u Ukrajini.
Ruski mediji navode kako su naoružani militanti u večernjim satima u nedjelju s automatskim oružjem prvo otvorili vatru na jednu pravoslavnu crkvu, a zatim i sinagogu u gradu Derbent. Inače riječ je o gradu koji je poznat po drevnoj židovskoj zajednici koja tamo živi. Nekoliko militanata ubijeno je u obračunu s policijom koji je uslijedio. Sinagoga Kele-Numaz poprilično je oštećena u požaru.
Da je sve završilo na tome izgledalo bi kao da je to bio "jedan od" sličnih terorističkih napada koji potresaju nekoć znatno nemirniji ruski dio Kavkaza. No, skoro u isto vrijeme sličan napad dogodio se i u gradu Mahačkala - nekoliko militanata upalo je u pravoslavnu crkvu i tamo otvorilo vatru. Nakon toga počeli su ispred crkve pucati po policijskim automobilima. Zatim su krenuli i na sinagogu u Mahačkali te se tamo sukobili s policijom.
Oružani sukob dogodio se i u manjem naselju Sergokala gdje je otvorena vatra na policijski automobil.
Lider ruske republike Dagestan, Sergej Melikov, potvrdio je kako je u napadima ubijeno najmanje 15 pripadnika policije.
Tko je stajao iza ovog pokolja? Trenutačno postoje dvije teorije, a neki će reći da se obje stapaju u jednu.
Prema ruskim medijima u napadima su sudjelovala dva sina, Osman i Adil, načelnika okruga Sergokala, Magomeda Omarova, koji je odmah zatim priveden od strane policije te je odveden na ispitivanje. Inače Omarov je član vladajuće ruske stranke Ujedinjena Rusija, no odmah nakon napada u Dagestanu je promptno izbačen, a njegov profil na službenim stranicama stranke je obrisan.
Čak je i nećak od Omarova sudjelovao u napadima. Je li on na neki način bio na čelu te zavjere ili je riječ o "slučajnosti"? Malo informacija se za sad zna, no neki medijski izvori spominju Omarova kao čovjeka koji je bio poprilično lojalan Kremlju i predsjedniku Putinu.
Ali postoji i druga teorija, koja se, dakako, mogla i očekivati. Spomenuti šef Dagestana Sergej Melikov poručio je kako je vrlo vjerojatno Ukrajina na neki način stajala iza ovog napada te da je Dagestan sad "direktno uključen" u rat.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.