Slovački premijer Robert Fico upucan je danas s nekoliko hitaca i u vrijeme pisanja ovog teksta bori se za život. Prema pisanju poljskih medija u njega je pucao 71-godišnji pisac i liberalni aktivist po imenu Juraj Cintula. Iako istraga još uvijek traje pojavila se već i snimka uhićenog Cintule koji tvrdi da je pucao na premijera jer se "ne slaže s politikom Vlade".
Prema informacijama lokalnih medija Cintula je djelovao u društvu književnika, a posebno je zanimljiv detalj sa stranice petition.com koja otkriva kako je osumnjičeni za atentat na premijera 2016. godine namjeravao pokrenuti pokret pod nazivom koji će iz današnje perspektive zvučati krajnje ironično - "Protiv nasilja".
U opisu pokreta navodi se: "Naš zadatak sada je prikupiti 10.000 potpisa onih koji su protiv nasilja svih vrsta, od ratnog stanja do obiteljskog fizičkog ili psihičkog nasilja nad ženama, djecom, starcima, muškarcima, životinjama, nasilja na ulicama gradova. Nasilje na međunarodnoj sceni, u Europi, gdje rastu militarizacija, ekstremizam, neonacizam i anarhija".
Izgleda da se pisac Cintula na kraju pretvorio u ono protiv čega se borio. Ne bi bio prvi, no u današnjem šokantnom potezu otišao je jako daleko. Vrlo je neugodna činjenica da bi Cintula, barem kod nekih, već danas mogao sloviti za narodnog heroja zbog toga što je ispalio, prema zadnjim informacijama, pet hitaca iz pištolja u premijera Roberta Fica.
Vjerojatno i sam Cintula misli da je djelovao "za viši cilj", pod uvjetom da on i njegove namjere jesu za ono što se predstavljaju, odnosno da nije naručeni atentator koji je u pripremi osim pištolja imao i prigodnu priču za nakon uhićenja. Pošto za sad s relativnom sigurnošću imamo samo prvu teoriju valja krenuti od nje.
Prije svega treba pak spomenuti tko je upucani Robert Fico, odnosno što je on kao politički akter predstavljao. Naime, u Europi koja pleše na rubu puno većeg rata od onog koji se trenutačno vodi unutar granica Ukrajine, Robert Fico je od početka bio jedan od krajnje rijetkih aktera koji se zalagao za mir. Naravno, u Europi koja pati od ozbiljnog orwelijanskog poremećaja mir = rat, i obrnuto. Fico se u svojoj kampanji zalagao za obustavu slanja oružja Ukrajini i na temelju te političke platforme je osvojio izbore i vlast. Njegovim stopama kasnije je krenuo i Peter Pellegrini koji je osvojio predsjedničke izbore te bi trebao biti inauguriran za točno mjesec dana, 15. lipnja.
Osim Roberta Fice vjerojatno nitko u Europi nije tako snažno osjetio ispaljene metke kao novi slovački predsjednik Pellegrini jer on se zalagao za istu politiku, stav da rat u Ukrajini treba okončati što je prije moguće, prije no što se rasplamsa u veliki rat koji će prožeti cijelu Europu, a mora se zaustaviti tako da se natjera dvije strane za pregovarački stol. On, kao i njegov mentor Fico, zastupao je stajalište da mirovni pregovori ne mogu krenuti dok se Ukrajinu snabdijeva s naizgled beskonačnom količinom oružja jer to samo produbljuje rat.
Mnogi u Europi slažu se s ovom dvojicom, mnogi u smislu vox populi, ne i vlasti, zapravo jedino mađarski premijer Viktor Orban iz cijele Europske unije dijeli njihov stav.
Robert Fico i Viktor Orban (izvor: AP Photo/Denes Erdos)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.