Demistifikacija ekonomije: Priča o papiru oko kojeg se sve okreće - Što su to zapravo obveznice? Tko ih i kako izdaje? Kako se na njima zarađuje? Kako se razlikuju i zbog čega su sigurnije od dionica?
Više puta u zadnjoj seriji tekstova spominjali smo obveznice, a sigurno ćemo ih još puno spominjati i ubuduće. Imajući za cilj "demistifikaciju ekonomije" možda bismo trebali napraviti pauzu i pozabaviti se isključivo obveznicama prije nego krenemo dalje, da ne bi iste ostale kao dio žargona koji je stalno prisutan, ali nedovoljno objašnjen.
Krenut ćemo stoga s idejom da su obveznice nešto za što ste čuli, možda i "otprilike" znate što su, ali ne sasvim. Zato će ovo pojašnjenje biti maksimalno pojednostavljeno.
Obveznice su jedna vrsta "vrijednosnog papira", to znači da imaju određenu vrijednost i da su (pravni) papir. U životu ste sigurno već bili u situaciji da uzimate ili dajete obveznice, ali možda toga niste bili niti svjesni. Recimo ovako, vi i vaš prijatelj Đuro odlučili ste jednog lijepog sunčanog dana otići u zoološki vrt jer ste čuli da je upravo stigao novi lav. Ali na ulaznim vratima Đuro prekopava džepove i ustanovi da je novčnik ostavio kod kuće. Nema problema, kažete, posudit ćete mu 50 kuna za ulaznicu, a on će vam to jednog dana vratiti.
Upravo ste Đuri dali obveznice, iako u ovom slučaju ne pravno već prijateljski. Držite ga za riječ da će vam vratiti novac, a kad ga idući put vidite podsjetit ćete ga na sunčani dan, lavlju riku i 50 kuna koje vam duguje. I, nadajmo se, sve će proći ok. Đuro u međuvremenu nije dobio napad amnezije i vraća vam tih 50 kuna.
U najosnovnijem mogućem smislu, upravo to je obveznica (eng. "bond"). Dajući Đuri novac on se obvezao da će vam ga kasnije vratiti.
E sad, pogledajmo kako bismo eventualno s Đurom umjesto "prijateljske" obveznice to pretvorili u pravnu, pravu obveznicu (iako Đuri neće biti drago, a mogao bi i preispitati odluku o daljnjem prijateljevanju s vama). Za početak, čisto zbog ljepše računice, napravimo novu situaciju. Đuri sad treba 10.000 kuna za lijepi novi kauč, ali Đuro nema novaca (a baš mu se sviđa taj kauč) pa opet dolazi k vama.
Dobro, pristajete mu dati novac, ali ovog puta kao pravu obveznicu. Đuri baš nije koncept sasvim jasan, ali pristaje na ideju. Ovako ćemo to riješiti. Kažete Đuri da će morati kreirati obveznicu na 10.000 kuna, pravi lijepi "vijednosni papir", a onda kad ga sastavi vi ćete od njega kupiti taj papir za 10.000 kuna.
A što konkretno treba pisati na tom papiru? Krenimo redom. Za početak želite točno znati kada će vam Đuro vratiti cjelokupan iznos, to bi svakako moralo negdje pisati. U ovom konkretnom slučaju napravit ćemo obveznicu na 10 godina, odnosno za točno 10 godina će vrijednost ove obveznice doći na naplatu. Što to znači? To znači da će Đuro odmah danas dobiti 10.000 kuna, a na papiru piše da vam taj cijeli iznos mora vratiti - 2032. godine.
Đuri se ovo sve više sviđa, već mu kroz glavu prolaze razne ideje. Tko zna što će biti za 10 godina? Možda ni njega, ni vas, ni kauča... ali kratkoročno, po njega i njegov interijerski dekor, ovo izgleda kao baš dobra ponuda!
No, ne tako brzo. Pa što vi imate od toga da deset dugih godina čekate da vam Đuro vrati tih 10.000 kuna? Po vas to ne zvuči nimalo dobro. Ali zato ćemo na papir obveznice dodati još nešto, što god Đuro mislio o tome. Dodat ćemo i kamatnu stopu. E da, pa i mi želimo nešto imati od ove posudbe, zar ne? Koliku kamatnu stopu da dogovorimo?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.