Demokrati protiv demokracije i osveta Kennedya: RFK i Nicole Shanahan nisu tipični političari, bez cenzure govore i o tabu temama, htjeli su ih ušutkati, a oni sad uzvraćaju potezom koji može zaustaviti Kamalu Harris
Unatoč činjenici da to uopće ne izgleda tako, američki izborni proces zapravo ima više od dva kandidata. U utrci nisu samo demokratkinja Kamala Harris i republikanac Donald Trump. Tu je i nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata kao što je američki filozof i teolog Cornel West, ali on trenutačno u anketama ima svega 0.5% potpore. Tek nešto bolje od njega stoji predstavnica stranke Zelenih, Jill Stein, s potporom od 0.9%. Jedini zapravo relevantan kandidat izvan skoro potpune dominacije Demokratske i Republikanske stranke je nezavisni kandidat Robert F. Kennedy Jr. (RFK) koji u ovom trenutku ima potporu od 4.5%. Nije puno, svakako premalo da bi mogao postati istinski "treći kandidat", ali nije trebalo biti tako.
O njemu smo već opširno pisali (vidi: Robert Kennedy Jr.: Priča o čovjeku koji je život posvetio borbi protiv nepravde, korporativnih zagađivača i eksploatatora siromašnih i nemoćnih). Podsjetimo, on je sin američkog državnog odvjetnika i senatora Roberta "Bobbya" F. Kennedya te nećak bivšeg predsjednika Johna F. Kennedya (JFK). Obojica su ubijeni u atentatima.
RFK je svakako dovoljno zanimljiva osoba (neki će reći - kontroverzna) da bi se mogao svidjeti poprilično širokom spektru glasača i jedne i druge dominantne stranke. S jedne strane ima rezime zaista neumornog borca za ekologiju i protiv korporativne eksploatacije prirodnih resursa, zagađivanja okoliša i uništavanja ljudskih života u procesu, zbog čega bi jako dobro mogao privući glasove progresivnijih glasača koji generalno glasaju za Demokrate. S druge strane RFK bez ikakve cenzure iznosi svoje stavove po pitanju brojnih kontroverznih tema - između ostalog bio je oštar protivnik cjepiva protiv Covid-19. Oštro je kritizirao ljude kao što su Anthony Fauci, Bill Gates i drugi pobornici masovnog cijepljenja.
Općenito je veliki kritičar cijepljenja. Tvrdi da u Zapadnom svijetu vlada "epidemija autizma" koju povezuje s cijepljenjem, a situaciju je jednom prilikom čak nazvao i "holokaustom" zbog čega je, očekivano, bio na meti brojnih kritika.
U podcast intervjuu s Jordanom Petersonom iz lipnja 2023., Kennedy je ustvrdio da bi nekoliko problema kod djece, uključujući rodnu disforiju, moglo biti povezano s kontaminacijom atrazinom u opskrbi vodom.
Jasno, sve su ovo teme koje bi mu mogle donijeti i popriličan broj glasova s druge strane, među konzervativcima i desničarima. No, čini se kako demokratski i republikanski duopol nipošto ne želi "otvoriti demokraciju" te čine sve što mogu, zajedno s medijima, da potencijalni treći kandidati izađu iz sjene.
Jednostavno je apsurdno tvrditi da "svako ima jednake šanse" kad znamo da će Donald Trump i Kamala Harris potrošiti više stotina milijuna USD samo na svoje predsjedničke kampanje. Kako se itko ikada može natjecati protiv toga? Imajući to u vidu tih 4.5% potpore koje RFK trenutačno ima zapravo su velike brojke - jer većina Amerikanaca i ne zna za njega, nemoguće je probiti se kroz demokratsko-republikansku kontrolu informacijskog prostora koji je i sam podešen da prihvaća samo dvije mega-stranke. Zapravo, pošto je većina jakih medija ipak naklonjena demokratima, može se reći da medijski establišment tolerira republikansku pojavu samo zato jer im ista dozvoljava da se Ameriku tehnički još uvijek može zvati demokracijom. RFK sa svojim necenzuriranim stavovima razumljivo ne može očekivati korporativne donacije.
Ipak, oko 4% glasova zvuči jako puno kad uzmemo da su Kamala i Trump u ovom trenutku zapravo izjednačeni. Ako tako ostane sve do kraja upravo bi javna potpora RFK-a mogla jednog od kandidata dovesti preko cilja. Sudeći prema dostupnim informacijama izgleda da je spremniji podržati Trumpa, pod uvjetom da mu ovaj da neku konkretnu ulogu u potencijalnoj novoj administraciji. O tim informacijama progovorila je ovog tjedna RFK-ova zamjenica i potencijalna potpredsjednica u njegovoj kampanji, Nicole Shanahan.
Shanahan, koja je dala jednosatni intervju za Youtube kanal "Impact Theory with Tom Bilyeu", otkriva i zašto bi u konačnici moglo biti tako (jer RFK je ranije u više navrata principijelno rekao da će razgovarati s obje stranke i potencijalno se prikloniti onoj koja je spremna uvažiti veći broj njegovih planova).
Nicole Shanahan je isto vrlo zanimljiva osoba. Ova odvjetnica specijalizirana za Silicijsku dolinu, rođena 1985. godine, bila je udata za Sergeya Brina, jednog od osnivača Googlea. Brak je potrajao od 2018. do 2023., a nakon razvoda Shanahan je dobila više od milijardu USD - dio svog novca sad je uložila u zajedničku kampanju s RFK-om. Potencijalno zanimljiv detalj je i taj da su ona i Brin u braku dobili kćer kojoj je dijagnosticiran autizam. Kao i RFK, Shanahan je skeptična prema cjepivima.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.