Klinička ispitivanja i eksperimenti zapadnih zemalja u nerazvijenim zemljama Afrike iz vremena kolonijalizma, predstavljaju tamnu mrlju čovječanstva o kojoj se premalo govori i još manje zna, naročito se taj dio povijesti prešućuje u matičnim zemljama bivših kolonijalnih sila.
Primjerice eksperimenti sterilizacije nad ženama Herero naroda na području današnje Namibije, od strane njemačkih kolonizatora početkom 20 st, ima za posljedicu tek nešto oko 240 000 živućih članova danas. Kao i u ostalim slučajevima francuskih, britanskih, talijanskih i ostalih kolonizatora autohtoni narodi u Africi tretirani su krajnje neljudski.
No, i nakon propasti kolonijalizma, nastavilo se tajno eksperimentiranje nad siromašnim narodima Afrike.
Sedamdesetih godina prošlog stoljeća kontracepcijski lijek Depo Provera-klinički je ispitivan na ženama iz Zimbabvea, koje nisu bile upoznate da je taj lijek na njima korišten kao mjera populacijske kontrole. Mnoge od njih bile su primorane prihvatiti program.
I danas se ta ista ispitivanja provode nad siromašnim narodima Afrike, a njihove posljedice predstavljaju se kroz nekoliko "kritičnih etičkih dilema", a kao jedan od ključnih problema navodi se "nesporazum oko suglasnosti i nerazumijevanje sudionika u procesu primjene".
Izraelski ministar zdravstva Ron Gamzu poručio je prije nekoliko dana ginekolozima da 'prestanu ubrizgavati kontraceptiv Depo-Provera ženama etiopskog podrijetla koje nisu u potpunosti upućene u sve moguće posljedice tretmana'. Ovo je bilo prvo priznanje nekog od vladinih dužnosnika da postoji praksa prinudnog ubrizgavanja kontroverznog kontraceptiva, nakon što su u nekoliko navrata do sada odbacivali optužbe da su te prakse u tijeku.
Njegov apel upućen je nakon što je primio pismo Sharone Eliahu-Chai iz Udruge za građanska prava u Izraelu, koja se, između ostaloga, bavi pitanjima ženskih prava i prava etiopskih imigranata. U pismu su izrazili zahtjev za hitnom obustavom ubrizgavanja kontraceptiva i pokretanjem istrage u vezi ovakve prakse.
Kontraceptiv Depo Provera, koji se uzima injekcijom svaka tri mjeseca, velik dio liječnika preporučuje kao zadnju opciju zbog mogućih komplikacija, te nemogućnosti pomoći u slučaju nuspojava jer se hormon u ženskom tijelu zadržava mjesecima. Poznato je kako ovaj kontraceptiv utječe na smanjenje gustoće kostiju, što može dovesti do osteoporoze. Unatoč tome, prepisivanje ovog kontraceptiva od strane izraelskih liječnika se utrostručilo u posljednih nekoliko godina. Prema statistikama, 57% korisnica Depo Provere su Etiopljanke.
Izraelska feministička udruga Woman to Woman stala u zaštitu Etiopljanki
'Ovdje se radi o planskom smanjenju broja djece unutar zajednice koja je crnačka i uglavnom siromašna. Prešućuje se, ali samo su bjelačka i Aškenazi djeca poželjna u ovoj državi', izjavila je Hedva Eyal, pripadnica izraelske feminističke udruge Woman to Woman. 'Odgovori naših državnika na ovu situaciju su čisti rasizam. Oni nama poručuju kako se Etiopljanke ne trebaju tretirati kao pojedinci, već kao kolektiv čiju je reprodukciju potrebno kontrolirati', stoji dalje u priopćenju.
Članice udruge 'Woman to Woman' napravile su eksperiment u kojem je 5 ne-etiopskih žena poslano doktorima kako bi zatražile Depo Proveru. Njima je pak rečeno da se taj kontraceptiv prepisuje samo u iznimno rijetkim i neobičnim slučajevima.
Prvi slučaj prisilnog ubrizgavanja kontraceptiva izašao je u javnost prije 5 godina, kada ga je prijavila Rachel Mangoli, voditeljica centra za dnevnu skrb etiopske djece u četvrti Tel Aviva. U centru se tada nalazilo 120 djece, a nju je čudilo to što je posljednjih godina u centar primljeno samo jedno dijete. "Počela sam razmišljati o toj neobičnoj situaciji nakon što sam morala vratiti doniranu odjeću za djecu jer nije preostao nitko kome bih ju dala", izjavila je.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.