Dobrodošli u Jakutsk, najhladniji grad na svijetu... Tamo gdje se motori ne gase, krzneni kaputi rijetko skidaju, autobus se ujutro čeka na −40 °C, ali toplina ljudi je nepokolebljiva!
Na obali rijeke Lene, jedne od tri velikih sibirskih rijeka, u prvoj polovici 17. stoljeća ruski kozaci podigli su malu drvenu utvrdu. Danas se na tom mjestu nalazi veliki grad Jakutsk s preko 300.000 stanovnika. Od Moskve je udaljen gotovo 5.000 kilometara, a između njega i glavnog grada Rusije vremenska razlika je ukupno šest sati. Po osnivanju u gradu su većinom živjeli Rusi, ali od 18. stoljeća doseljavaju se Jakuti (sami se nazivaju Sahalar - narod su turkijske jezične grupe naseljen u istočnom Sibiru). Danas su Jakuti većina u ovom gradu (50.6%) dok Rusa ima 38.4%. Jakutsk je također glavni grad ruske republike Jakutije.
Po mnogočemu je grad Jakutsk zanimljiv. Najveći je grad izgrađen na prostoru stalnog permafrosta (stalno zamrznuto tlo), mnogi njegovi stanovnici rade u obližnjim rudnicima zlata i dijamanata, grad čak ima i vrlo živu punk scenu, ali i sve popularniji filmski festival. Ipak, ono po čemu je Jakutsk ipak najpoznatiji je podatak da se radi o najhladnijem gradu na svijetu.
Koliko je hladno u Jakutsku? Toliko da si mi iz ovih podneblja to teško možemo uopće zamisliti. Dovoljno je reći da je prosječna godišnja temperatura u gradu −7.5 °C, a najniža izmjerena iznosi −64.4 °C. I ne, ovdje nije riječ o kakvom nasumičnom ekstremu pošto je prosječna dnevna temperatura u prosincu −37.0 °C.
Kako se živi u takvom gradu? I kako uopće izgleda tako hladan grad? Gledajući samo njegove fotografije čak ne bismo ni pomislili da je riječ o gradu gdje su temperature tako niske da vjerojatno nikad, bar u zimskim mjesecima, ne bismo se odlučili za "razgledavanje".
Položaj grada na karti svijeta
Jakutsk je kombinacija modernih visokih zgrada, sovjetskih stambenih blokova i starih drvenih kuća. Sam grad je, kako smo i spomenuli, podignut na permafrostu, odnosno nalazi se na sloju zaleđenog tla. No, kad kažemo "sloj" zapravo mislimo na ogroman temelj koji se proteže više stotina metara u dubinu i nikad se ne otapa. Kako se uopće gradi na takvom terenu? Većina građevina su na "štulama" kako toplina iz kuća ne bi rastopila tlo ispod.
Rijeka Lena (izvor: James St. John / Flickr)
U zimskim mjesecima, osim što postaje izuzetno hladan, grad dobiva još jednu značajku koja ga vizualno čini "hladnim" - gustu maglu koja se ne diže. To se događa kada je zrak toliko hladan da zrak iz kuća, ili pak automobila, jednostavno se ne može podići.
Preko zime automobili i strojevi moraju ostati cijelo vrijeme upaljeni jer bi ih u protivnom hladnoća skršila.
Restoran u Jakutsku (izvor: Natxo Rodriguez / Flickr)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.