Dramatični uspon vanjske politike Pekinga: Ako Kina može u tajnosti pomiriti Saudijsku Arabiju i Iran, zašto ne bi mogla i Rusiju i Ukrajinu?
Zadnjih nekoliko tjedana svjedočili smo poprilično ubrzanom razvoju kineske vanjske politike. Nakon dugogodišnje "uspavane diplomacije" Kina je počela puno konkretnije adresirati međunarodna goruća pitanja što je, bez sumnje, reakcija na sve snažniji američki pritisak na Peking.
Prekretnica je bila kineski plan za okončanje rata u Ukrajini. Okvirni plan od 12 točaka naišao je na poprilično žestoku reakciju SAD-a. No, što je posebno zanimljivo, reakcija Kijeva bila je znatno bolja, moglo bi se čak reći i pozitivna, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski istaknuo je da se nada da će se uskoro i sastati s kineskim kolegom Xi Jinpingom (vidi: Odnosi između Ukrajine i Kine: Može li Kijev zakomplicirati planove i Washingtonu i Moskvi?)
Već to samo po sebi značajan je razvoj događaja - da Zelenski, koji u tolikoj mjeri (doslovno!) ovisi o američkoj pomoći, spominje sastanak s Xijem u isto vrijeme dok Washington radi na ubrzanoj "demonizaciji" i Kine i kineskog predsjednika (koji je upravo započeo 3. mandat, što je bez presedana u eri komunističke Kine).
Kineska vanjska politika zatim je ponovno iznenadila kada je novi ministar vanjskih poslova vrlo oštro, ali ne i bez argumenata, prozvao Bidenovu administraciju i američku vanjsku politiku koja vrši sve veći pritisak na Kinu (vidi: Qin Gang i velika transformacija kineske vanjske politike: Desetljećima se čekalo da Peking skine rukavice, a sad su morali - SAD-u najavljuju sukob, a odnos s Rusijom nazivaju "bedemom snage i stabilnosti" u svijetu punom izazova).
Na taj niz sad se nastavlja vijest da bi kineski predsjednik Xi Jinping mogao posjetiti Moskvu možda već kroz tjedan dana. To bi, dakako, bio najveći "vjetar u leđa" Putinu od početka rata. Iako, može se reći već sada, Zapad će taj susret, koji je zasigurno u pripremi, prikazati kao rusko-kinesku suradnju izvan svake proporcije, nešto kao "zavjeru protiv Zapada". To najvjerojatnije ipak neće biti slučaj jer dovoljno je još jednom pročitati sve točke kineskog mirovnog plana za rat u Ukrajini (vidi: Što zapravo predlaže Kina? Pregled svih 12 točaka kineskog mirovnog plana za rat u Ukrajini) gdje odmah postaje jasno da Kina ne zagovara niti želi nečiji potpuni poraz ili nečiju potpunu pobjedu. Kina želi da se rat završi i ne treba sumnjati u tu njihovu deklaraciju jer Kini i kineskim interesima ovaj rat ne odgovara, što zbog činjenice da se njime ozbiljno remeti Xijeva velika vizija o "Novom putu svile", što zbog činjenice da se i pritisak na Kinu pojačava zbog rata u Europi (pošto neki sve ovo već vide i kao dio globalnog sraza između Istoka i Zapada).
Susret Xija i Putina u Moskvi svakako će biti vrlo značajan događaj. Pritom će svakako biti zanimljivo vidjeti hoće li se nakon toga kineski predsjednik sastati i sa Zelenskim? Je li možda moguć nastavak putovanja, iz Moskve za Kijev? To bi svakako bio "vanjskopolitički spektakl", no nije teško zamisliti Xija u ulozi ključnog mirotvorca.
Da se kineski predsjednik tek tako pojavi, kao deus ex machina, i zaustavi najveći rat u Europi još od Drugog svjetskog rata bila bi, bez imalo sumnje, velika potvrda kineske globalne moći.
Je li takvo što uopće moguće? Do nedavno skoro pa nezamislivo, no ovih dana Kina u vanjskopolitičkoj domeni "izvodi" zaista grandiozne poteze.
Naime, prije nekoliko dana dogodilo se nešto uistinu senzacionalno, a prošlo je bez previše medijske popraćenosti - uskoro ćemo vidjeti i zašto. Objavljeno je kako predstavnici dva velika zaljevska rivala, Iran i Saudijska Arabija, već neko vrijeme potajno pregovaraju u Pekingu. I onda je odjednom objavljeno, uz kinesko posredništvo, kako su 10. ožujka 2023. Iran i Saudijska Arabija dogovorili obnovu diplomatskih odnosa!
Kina upravo nastupa kao veliki pomiritelj poručujući i najljućim rivalima, a većih od Saudijske Arabije i Irana teško je pronaći, da bi bilo bolje surađivati umjesto sukobljavati se, a Kina ima dovoljno (ekonomske) suradnje za sve zainteresirane!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.