Drugi idu u močvaru, a on ravno u osinje gnjezdo: Kennedy, kojem su ubili i oca i strica, novi je šef američkog zdravstva i sad kreće u totalni rat protiv farmaceutske industrije, možda i najvećeg lobija na svijetu
Ne bi trebalo po tom ključu funkcionirati i sigurno nije najbolji način za procjenu, ali u zadnje vrijeme svjedočimo jednom uzorku kojeg je nemoguće ignorirati - što je neka figura više napadana i prozivana od strane dominantnih medija to je veća šansa da je riječ o kvalitetnom i autentičnom kadru. Jasno, neki će s pravom reći da je to opasan način prosudbe, jer što kad se na sceni pojavi zaista opasan akter pa ga se svojevrsnim "obrnutim automatizmom" prihvati samo zato što je demoniziran od strane mas-medija? To bi se moglo dogoditi, ali se još nije.
Te pretpostavka da će nas medijska elita pravovremeno "upozoriti" na stvarnu opasnost je već višestruko zakazala i pokazala se samo kao pristrana propaganda. Inače bi "sustav upozoravanja" funkcionirao po istim pravilima za sve, ali znamo da ne funkcionira. Primjerice, kako to da je odjednom nakon izbora talijanska (vrlo) desničarska premijerka Giorgia Meloni tako dobro medijsko-establišmentski prihvaćena? Kako su tako brzo nestale opservacije da ista dolazi iz pozadine koja itekako koketira s neo-fašizmom, kao i dio tvrde linije njene stranke? Svaka kritika je nestala nakon što je Meloni pokazala privrženost NATO-u i nastavku potpore za Ukrajinu.
Zato, za sad, nema straha da će se stvarno opasni akter provući do visoke pozicije na način da će ga se prihvatiti tako što ga etablirani mediji odbacuju. Disidentizam je postao realizam i to su trenutačne postavke koje vrijede diljem Zapada, a dok je tako i uzorak za procjenu funkcionira.
Uzmimo recimo medijsku interpretaciju novih ljudi odabranih za visoke položaje u Trumpovoj administraciji. Koga se najviše proziva? One najkvalitetnije. Na listi medijskog udara je sad Tulsi Gabbard, bez sumnje najbolji Trumpov odabir, nova šefica Nacionalne obavještajne službe. U isto vrijeme isti mediji su vrlo lagodno prihvatili da će novi državni tajnik biti Marco Rubio, jastreb koji se lukavo pretvara da prihvaća trumpističku politiku. Njega se lako prihvaća jer u suštini nije "pozitivac". Još jedna potvrda da možemo komotno zaključiti da je medijska osuda ujedno i dokaz da osoba nešto vrijedi!
I Elon Musk se već našao na meti udara, a neki mediji, koji za sebe tvrde da su progresivni, ovih dana napuštaju svoje profile na njegovoj mreži X tvrdeći da je ista postala "toksična". No, najveći udarci čuvaju se za po medijski establišment najopasniji Trumpov izbor, a to je Robert F. Kennedy Jr. (RFK).
Naime, Trump je potvrdio da će RFK voditi HHS, što je otprilike ekvivalent ministarstva zdravstva u Europi. Američki Državni Odjel za zdravlje i ljudske usluge (HHS) je vladina agencija odgovorna za zaštitu zdravlja i dobrobiti građana. Nadgleda širok raspon usluga vezanih uz javno zdravlje, medicinska istraživanja, socijalne usluge i programe socijalne pomoći. Neke ključne funkcije uključuju upravljanje programima Medicare i Medicaid, nadzor nad Centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), upravljanje politikama javnog zdravlja i podršku medicinskim istraživanjima putem Nacionalnih instituta za zdravlje (NIH).
U usporedbi, HHS je, kako smo i rekli, donekle sličan ministarstvu zdravstva u europskim zemljama, ali postoje određene razlike. Dok se europska ministarstva zdravstva obično fokusiraju na zdravstvenu politiku, administraciju zdravstvenih sustava i javnozdravstvene usluge unutar jedne zemlje, HHS u SAD-u je velika, višefunkcionalna savezna agencija koja također nadgleda socijalne usluge i programe socijalne pomoći, kao što su Uprava za djecu i obitelji (ACF) i Uprava za zajednički život (ACL).
U mnogim europskim zemljama ministarstvo zdravstva prvenstveno se bavi zdravstvenim sustavima, javnozdravstvenim inicijativama i regulacijom zdravstvenih pružatelja, dok HHS također obuhvaća šire ljudske usluge, poput programa pomoći obiteljima, usluga za starije osobe i zdravstvenih istraživanja.
Dolazak RFK-a na čelo HHS-a zaista je veliki potez, mnogi će reći čak i povijesni. Trump je u neku ruku ovog puta "nadmašio samog sebe" time što HHS prepušta čovjeku od kojeg strahuje jedan od najmoćnijih lobija uopće, farmaceutski. U isto vrijeme teško je zamisliti ikoga tko bi bio do te mjere voljan krenuti u otvoreni sukob s "velikom farmacijom" kao što je to RFK. Za njega ovo je osobna borba, nešto na što se spremao godinama i sad je tu.
Dakako, da bi to uspio morao je, baš kao i Tulsi Gabbard, prijeći na republikansku stranu i podržati Trumpa, ali u komparaciji s onim što bi mogao sad učiniti to je realno bila "mala cijena".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.