Kolega Marjanović je u svojoj odličnoj i iscrpnoj analizi prije par dana spomenuo jednu veoma važnu stvar kojoj ću posvetiti cijelu analizu: 'Ujedinjeni Arapski Emirati (još jedna anti-MB država)'. Pošto povremeno pratim emiratski list The National nije mi promakla zabrinutost Ujedinjenih Arapskih Emirata po pitanju jačanja Muslimanskog bratstva u Kataru i ostalim zaljevskim državama. Jačanje Muslimanskog bratstva u Kataru shvaćeno je u Emiratima kao državna prijetnja. Šef policije u Dubaiju, general pukovnik Dahi Khalfan Tamim u ožujku prošle godine izjavio je: 'Postoje neki u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) koji su u izravnom kontaktu s Muslimanskim bratstvom i pod njihovom su kontrolom. No, UAE…ustaje protiv njih u obrani zemlje.' General pukovnik Tamin poznat je po izravnom rječniku i davanju otvorenih izjava, njegovi stavovi bit će podrobnije objašnjeni u drugom dijelu analize, ono što je bitno za spomenuti, Tamin je najglasniji kritičar i zakleti neprijatelj Muslimanskog bratstva. Novinarka BBC-a i CNN-a Nazneen Akbari uvrstila ga je među 10 najutjecajnijih ljudi u Emiratima i opisala ga kao čovjeka s izvanrednim postignućima i utjecajem u javnom sektoru i političkoj sferi.
Ahmed Shafik bježi u Emirate
Nakon prošlogodišnjeg poraza u drugom krugu predsjedničkih izbora Ahmed Shafik odlazi u Ujedinjene Arapske Emirate. Shafik je također general-pukovnik, jedan od visokopozicioniranih armijskih kadrova koji se posljednjih godina počeo baviti politikom. Služio je pod Mubarakom u egipatskom zrakoplovstvu, a u ratu 1973. godine oborio je dva izraelska zrakoplova. Naslijedio je Mubaraka na čelu zrakoplovstva, a vjerojatno da je u planovima vojne klike bio planiran i za političkog nasljednika, pošto ga je Mubarak pred kraj vladavine postavio za premijera.
Dakle, nakon pobjede struktura Muslimanskog bratstva na parlamentarnim izborima i pobjede njihovog kandidata na predsjedničkim izborima, Shafik traži saveznika u Emiratima koji također muku muče s jačanjem Muslimanskog bratstva, posebice u Kataru.
Evo kako je Shafik još u veljači ove godine najavio pad Muslimanskog bratstva. 'Egipćani odbacuju ovaj režim zbog radnji koje je on poduzeo u proteklih sedam mjeseci i zbog kolapsa tih radnji. Režim Muslimanskog bratstva temelji na zastrašivanju egipatskog naroda i stoga taj režim dolazi svom kraju.' Predsjednik Morsi 'će dovesti zemlju do krajnje točke političke nestabilnosti, ekonomske i socijalne degradacije i izgubiti će vlast, kao rezultat toga.' Shafik je uz to poručio kako će se uskoro vratiti u Egipat iz Emirata usprkos optužbama za korupciju protiv njega. Sve to je izrečeno još početkom veljače.
Muslimansko bratstvo je zbačeno pučem 3. srpnja. Dva dana prije tog događaja, početkom samih prosvjeda, Reuters prenosi Shafikovu izjavu iz Abu Dabija, glavnog grada Emirata: 'Prema mom očekivanju, mislim da će ova vlast u potpunosti okončati svoj odnos s Egiptom u roku od tjedan dana i da će okončati svoj odnos s regijom zauvijek.' Shafik je čak i priznao da koordinira akcije zajedno s kolegama u Kairu. 'Bez sumnje, premda sjedim ovdje imao sam ulogu u onome što se događa. U stalnoj sam koordinaciji s kolegama u Kairu…To je kao da živim u Egiptu.'
General Dahi Khalfan Tamim – Muslimansko bratstvo u tajnom dogovoru s Obamom
General pukovnik Dahi Khalfan Tamim nije protu-katarski orijentiran, njegova zabrinutost u vezi Katara podudara se s jačanjem struktura Muslimanskog bratstva u toj zemlji. Khalfan Tamim zagovornik je i branitelj Vijeća za suradnju Zaljevskih zemalja (GCC), Tamim u vezi s tim ne cilja na Katar kao neprijatelja per se, već na savezništvo Katara i Muslimanskog bratstva koje je uzrokovalo previranja u široj regiji. On bi najradije počistio strukture Muslimanskog bratstva u Kataru i vratio stvar na staro.
Prema generalu Khalfanu Tamimu Muslimansko bratstvo je 'postiglo tajni dogovor s Obaminom administracijom po pitanju izraelske sigurnosti'. Na konferenciji u Bahreinu početkom 2012. godine on je proglasio Sjedinjene Države prvim neprijateljem zbog američke rekonfiguracije Bliskog istoka. 'Dopustite mi da počnem s prijetnjom broj jedan. Po mom mišljenju, američka politika u regiji je sigurnosna prijetnja broj jedan. Našim američkim prijateljima se ovo možda neće svidjeti, ali iskustvo nas je naučilo da Amerikanci nemaju prijatelje. Naprotiv, oni brzo peru ruke od svojih prijatelja. Stoga, američka politika u Zaljevu predstavlja prijetnju, jer imaju skrivene motive: svrgavanje režima.' Tada je i javno izrekao da je Amerika prigrlila Muslimansko bratstvo.'„Gdjegod se Muslimansko bratstvo nalazi u Zaljevskim državama, oni će rasti i postajati sve jači…Oni već govore o tome te stoga predstavljaju zabrinutost za nas. Amerika ih sada prihvaća.'
General pukovnik Khalfan Tamimu vodio je na svom Twitter profilu propagandni rat protiv Muslimanskog bratstva. Dan nakon pada Muslimanskog bratstva u Egiptu twitao je samo 'Zbogom', s priloženom slikom na kojoj je pisalo:'Zbog uklanjanja Muslimanskog bratstva s vlasti, ovaj račun će biti napušten.'
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.