Jasno je kao dan da je veoma malo investitora u odnosu na broj stanovnika bilo koje zemlje, ali je zanimljivo analizirati u kakvim "problemima" se nalaze oni koji imaju novca. Do prije nekoliko godina se govorilo "lako je njima", ali došlo je vrijeme da i oni počnu razmišljati, a ne samo trošiti jer mogu izgubiti dobar dio bogatstva ili sve. To naravno neće pomoći većini koja jedva sastavlja kraj sa krajem, ali je informativno zanimljivo vidjeti na što se srozala svjetska ekonomija. A famozno 'šutanje konzerve niz cestu' se nastavlja. U tom kontekstu ovo što slijedi je veoma zanimljivo.
Nešto veoma neobično se dogodilo početkom ovog mjeseca. Guverner Centralne banke Australije Greg Stevens je rekao ono što mnogi odavno znaju. Ali čuti takvo nešto od guvernera centralne banke je zaista novo. Stevens je rekao: "Moramo zaključiti da više nije dovoljno očekivati da možemo riješiti problem nakon kreditnog buma. Izgleda da je nered toliki da monetarna politika neće biti u mogućnosti uraditi svoj posao kada dođe vrijeme."
Drugim riječima, Stevens želi reći da nema izlazne strategije za trenutnu ekonomsku krizu. Postoje dva velika razloga zašto je to tako. Prvo, dugovi se ne mogu matematički (teoretski) platiti, a kamoli u stvarnosti. Stoga je nedavna (nezamisliva) izjava Angele Merkel da će se možda morati otpisati grčki dug. Da napravimo jednu prognozu u vezi s tim. Bit će otpisan (biti će otpisana većina ili možda svi dugovi jer je alternativa tome totalni ekonomski Divlji Zapad), kada još se ne zna, jer Njemačkoj dolaze teški dani. Ne teški kao većini, ali u odnosu na njihov standard, biti će (mnogi) i nepripremljeni i iznenađeni.
A ključ svega su čeličane i autoindustrija. Trenutno se održavaju najviše zahvaljujući Kini i Rusiji, a Japan im je učinio ogromnu uslugu svađajući se s Kinom i dao još ekonomskog kisika. Druge grane su već u teškoj situaciji, inače ne bi Siemens imao desetke (kažu čak i stotine) lobista u Briselu. Ne treba zaboraviti ni prodaju oružja iz Njemačke svima i svakome, od Izraela do Saudijske Arabije. Osnova je i u ovom slučaju metalna industrija, čeličane itd…A mnoge su već u minusu…Loš znak za Njemačku bi mogao biti dobar za Grčku. Možda i prije nego što mislimo. Mala europska digresija.
Drugo, povjerenje među centralnim bankama je tako loše da se svaka snalazi kako umije, a najviše kupovinom zlata. S jedne strane svi govore kako se zlato "ne može jesti", a s druge strane centralne banke gomilaju stotine, pa čak i tisuće (Kina) tona. One se ne brinu zbog toga što se zlato ne može jesti jer znaju da zlato može biti osnova za valutu ili čak i sredstvo plaćanja u izvanrednim okolnostima. A mi već jesmo u takvim okolnostima.
Ako se matematički dug ne može platiti i ako centralne banke počinju da se brinu svaka o sebi, a sve manje o globalnoj ekonomskoj situaciji, naravno da nema izlazne strategije. Teško je reći zašto je ovo Stevens rekao, ali to nije ništa novo. Novo je da je to rekao jedan centralni bankar. A radi se o prilično velikoj državi s izuzetno bliskim vezama sa drugim anglosaksonskim institucijama. To njegovoj izjavi daje na težini.
Što da radi investitor kada čuje ovakvu izjavu od uglednog bankara na visokoj poziciji?
Dr.Richard D. Wolff govori kako mnogi kupuju stanove na Manhattanu misleći da je to sigurno utočište. Također obveznice SAD. Koliko su to sigurne investicije?
Uragan Sandy je pokazao kaos u kojem se nalazi sistem pomaganja nastradalima u SAD (već se to vidjelo i u slučaju uragana Katrina u New Orleansu). Mnogi su i dalje raseljeni i bez struje, a i oni koji su kupili stanove na Manhattanu su itekako osjetili posljedice uragana (ako se nisu na vrijeme sklonili). Kupovina nekretnina u takvim uvjetima (stanovi koštaju i po desetke milijuna dolara) je sigurna investicija? To je dobro za vladu SAD-a jer strani novac ulazi u zemlju ili domaći investitori ulažu. Nekada su i stanovi u drugim gradovima bili izuzetno skupi, a sada su ti gradovi postali simbol ovrhe od strane banaka (Las Vegas).
Druga opcija su državne obveznice. Obzirom na dramu prošle godine s "dužničkim stropom" i sadašnju, koja se mora riješiti do ponedeljka u ponoć - tzv. fiskalnu liticu, koliko je ta investicija sigurna? Ako se volite kockati s vremenom, sposobnošću civilne zaštite i drugih službi spašavanja i čekati odluke političara u zadnji tren, onda su ove dvije investicije za vas. Sa sobom stvaraju određenu dozu adrenalina, savršeno za one koji vole i riskirati i kockati se.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.