Energodar - ukrajinski nuklearni grad: Priča o mjestu koje je nastalo iz ničega na obali Dnjepra i ljudima koji, kroz njima sve bizarne povijesne promjene, čuvaju najveću nuklearku u Europi
Dok se priča o tome koliku prijetnju predstavlja nuklearna elektrana Zaporožje, oko koje padaju granate ovih dana, otići ćemo u neka mirnija vremena ovog prostora, desetljećima unatrag.
Najveća nuklearna elektrana u Europi zapravo se ne nalazi, kako bi joj ime sugeriralo, u gradu Zaporožje, već u gradu koji se nalazi kojih 50-ak kilometara nizvodno uz veliku rijeku Dnjepar. Na južnoj obali Dnjepra nalazi se grad Energodar ("Dar energije"). Tamo je smještena ova gigantska nuklearna elektrana, a "odmah preko rijeke" (ne baš odmah, velika je to rijeka, govorimo o 10-ak kilometara u promjeru...) nalazi se još jedan grad, Nikopol.
Pogledajmo malo lokaciju na karti.
Situacija danas? Cijela južna obala Dnjepra (od Zaporožja pa sve do Crnog mora) je pod kontrolom ruske vojske, kao što možemo vidjeti i na idućoj karti:
Ali kako je uopće nastao grad Energodar? Već po samom imenu zvuči kao da je nastao oko same elektrane i bili bismo u pravu, djelomično.
Grad , odnosno tada još samo naselje, utemeljeno je 1970. godine. Prije toga ovdje nije bilo ničega, samo prazan pješčani poluotok... No, Energodar nije podignut s idejom da bi se u njemu gradila nuklearna elektrana, barem ne odmah. Inicijalni plan bio je ovdje podići termoelektranu, a naselje je izgrađeno oko nje. Zapravo samo naselje čak prve dvije godine uopće nije imalo niti ime!
U naselju su živjeli zaposlenici termoelektrane, inženjeri, njihove obitelji... Oni sami su 23. studenog 1972. svoje do tad bezimeno naselje nazvali - Energodar.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.