Eskalacija i palestinske frakcije: Izrael u ratu, Hamas i Fatah u miru?
Drugi je dan velikog sukoba bez presedana između Hamasa i Izraela. Zapravo taj sukob već sad možemo zvati ratom jer Izrael je tijekom današnjeg dana proglasio "ratno stanje" što pak sugerira da će Izrael u ovom sukobu upregnuti sve što ima te da će se eskalacija iznimno tragično odraziti na palestinski narod koji živi na prostoru Pojasa Gaze.
Pojas Gaze je prostor koji je površinom manji od otoka Brača, a tamo se nalazi oko 2 milijuna Palestinaca. U ovoj situaciji jednostavno se neće moći gdje sakriti, pogotovo ako Izrael krene s taktikom potpunog uništenja Gaze argumentirajući da će jedino na takav način eliminirati Hamas koji će sad smatrati još i većom egzistencijalnom prijetnjom.
Kako dan prolazi tako će i ti argumenti eskalirati. Naime, jutros se spominjala brojka od oko 200 ubijenih Izraelaca u prvotnom napadu Hamasa. Sada se brojka već popela na preko 600. Za očekivati je da će brojke rasti u svim aspektima, od ubijenih Izraelaca i Palestinaca pa do broja zarobljenih Izraelaca koje Hamas planira iskoristiti ili za potrebe živog štita ili za razmjenu svojih zarobljenika koji se nalaze u izraelskim zatvorima.
Situacija je kaotična i bit će neko vrijeme, ali nekoliko opservacija možemo napraviti već sad.
Mnogima je i dalje misteriozno, čak pomalo i "sumnjivo" da je Hamas krenuo u pokretanje takvog napada znajući kakva će biti izraelska reakcija. Ali nekakvog političkog rezoniranja vjerojatno ima čak i tamo gdje se čini da ga nema. Tu se valja podsjetiti da palestinskim narodom već dugi niz godina upravljaju dvije frakcije koje se međusobno ne podnose, zapravo moglo bi se reći da se nadaju da će ova druga biti slomljena ili uništena. Tu je islamistički Hamas, koji vlada Pojasom Gaze. S druge strane, na prostoru okupirane Zapadne obale, imamo Fatah, odnosno Palestinsku upravu na čijem čelu se dugi niz godina nalazi predsjednik Mahmoud Abbas.
Hamas ima korijene u islamističkom pokretu i smatra se radikalnijim od Fataha. Hamas je osnovan s ciljem borbe protiv izraelske okupacije i uspostavljanja Palestine.
S druge strane, Fatah je sekularna palestinska stranka koja je osnovana 1950-ih godina i koja je igrala ključnu ulogu u političkom vođenju palestinskog otpora protiv izraelske okupacije. Fatah je tradicionalno zagovarao dvodržavno rješenje sukoba između Izraela i Palestine, s Palestinskim teritorijom koja uključuje Zapadnu obalu i Pojas Gaze - na tom prostoru bi bila stvorena neovisna država Palestina. Vođe Fataha često su sudjelovali u mirovnim pregovorima s Izraelom, pokušavajući postići trajni mir. Dakako, činjenica da desetljeća prolaze, a situacija po Palestince biva sve teža jasno pokazuje da Izrael nije zainteresiran za mir. Štoviše, imajući u vidu postepeno de facto otimanje palestinskog teritorija Zapadne obale kroz doseljavanje Izraelaca, čini se da je taktika Izraela riješiti se bilo kakvog oblika Palestine, dugoročno.
Uz razlike u ideologiji i pristupu konfliktu, Hamas i Fatah su se često sukobljavali i borili za kontrolu nad palestinskim teritorijima, što je dodatno kompliciralo političku situaciju u Palestini. Razumijevanje ovih razlika ključno je za analizu dinamike izraelsko-palestinskog sukoba i za razumijevanje unutarpalestinske političke scene.
Rekavši to, može li se stalna borba između dvije najveće palestinske frakcije smatrati na neki način okidačem za ovaj sukob? Svakako treba i taj aspekt uzeti u razmatranje. Naime, Hamas da bi ostao relevantan i spriječio da Palestinci unutar Pojasa Gaze počni favorizirati njihove rivale iz Fataha (jer svakako unutar Gaze postoje simpatije prema Fatahu kao i obrnuto - prema Hamasu u Zapadnoj obali) mora održavati svoju viziju rješenja ovog sukoba kao jedinu. U tom smislu uvijek im je u interesu pokazati da Fatah ne zaslužuje palestinsku lojalnost, čak ni pažnju, jer ih smatraju na neki način suučesnicima u palestinskoj patnji zbog pregovora u koje se Abbas i palestinska vlast upuštaju.
Hamas se također predstavlja i kao manje korumpirana opcija, što nije baš teško postići s obzirom da je Fatah već "tradicionalno" duboko prožet korupcijom.
No, ako se gleda samo učinak ove dvije opcije, nijedna se ne može pohvaliti da je pomogla narodu koji predstavlja. Palestinci u Zapadnoj obali sve su češća meta zlostavljanja od strane izraelskih doseljenika te se i dalje doslovno nalaze pod izraelskom okupacijom. Palestinci u Pojasu Gaze su pak u očajnoj situaciji, naročito kad zarate Hamas i Izrael, jer životi im tad postaju krajnje neizvjesni.
Ali što će biti s njihovim rivalstvom u kontekstu ove situacije? Zar se Fatah zaista nada da će Hamas biti pregažen u Pojasu Gaze? Ne bi čudilo, iako je to nešto što sigurno neće reći javno, ali kad bi Izrael eliminirao Hamas, Abbas i njegovi ljudi vjerojatno ne bi imali ništa protiv. Zapravo ranije je bilo i slučajeva gdje su izraelske obavještajne snage i palestinske u Zapadnoj obali surađivale protiv Hamasa. Fatah se najviše boji da bi Hamas mogao postati popularan na prostoru pod njihovom kontrolom te su spremni dozvoliti i Izraelu da učini da do toga ne dođe.
Ne treba posebno ni napominjati do koje mjere ovaj razdor među palestinskim frakcijama na kraju ipak najviše ide na ruku Izraelu. Može li u ovoj situaciji bez presedana doći do njihovog ujedinjenja? Jako teško. Možda bude poruka solidarnosti i potpore s narodom Gaze, ali animozitet između Fataha i Hamasa je predubok za obnovu. Naravno, problem nisu samo oni već i neke veće snage koje iza njih stoje...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.