Euro i dolar dosegli su paritet: Zašto su to loše vijesti po Europu i ulazi li Hrvatska u eurozonu u najgorem mogućem trenutku?
Dogodila se zanimljiva situacija - Hrvatska je primljena u eurozonu te će postati 20. članica, a od iduće godine u povijest ide nacionalna valuta, kuna. No, doslovno u isto vrijeme valuta koju će Hrvatska uskoro usvojiti, euro, dosegla je paritet s američkim dolarom, odnosno izjednačila se u vrijednosti. Ovo bi moglo poprilično pokvariti slavlje u Hrvatskoj - ako je ikome do slavlja...
Vrijednost eura srozala se na razinu iz 2002. godine kada smo zadnji put imali vrijednost u omjeru 1 USD = 1 euro. Bile su to teške godine za europsku valutu, a neki trgovci nazivali su je i "zahodska valuta". Podići euro nije bilo lako, zahtijevalo je velike poteze centralnih banaka.
Euro se tijekom zadnja dva desetljeća uspio probiti te danas predstavlja petinu globalnih rezervi stranih valuta, a četvrtina svih obveznica izdana je u eurima. Dakle, euro nije više eksperiment za koji se ne zna hoće li uopće opstati. Euro je svakako opstao, no bez obzira na to, po ovu valutu dolaze teški dani.
Jer što nam zapravo pokazuje podatak da je euro pao na razinu dolara? Pokazuje nam, vrlo jasno, da američka ekonomija napreduje dok se ekonomije eurozone nalaze u sve većoj opasnosti pošto su izložene dubokim posljedicama aktualnog rata u Ukrajini (i energetske krize koja će u Europi uskoro eskalirati).
Što slabiji euro znači u konkretnom smislu? Što to znači za građane eurozone (što i sami postajemo uskoro)? To znači da nam uvoz postaje skuplji u trenutku dok se Europa već nalazi u sve dubljem problemu s inflacijom.
U ovo doba prošle godine za 1 euro moglo ste dobiti ukupno 1.19 USD. Danas? Samo jedan dolar ili točnije 1.0057 USD.
Situacija u Ukrajini ima direktne posljedice. Postoje veliki strahovi da će Rusija u potpunosti prekinuti dostavu plina za Ukrajinu, a to znači da bismo uskoro mogli vidjeti i daljnje slabljenje eura u odnosu na USD.
I sve to se događa u trenutku dok će Europa sve više ovisiti o izvozu, primjerice uvozu LNG plina iz SAD-a kojeg će sad morati još i više plaćati pošto Amerikanci očekuju dolare, a euro pada, što znači da ćemo morati izdvajati više.
SAD će pak moći po povoljnijim uvjetima uvoziti što im treba iz Europe jer njihov dolar vrijedi više.
Vrijednost dolara ne raste samo u odnosu na euro već i na brojne druge valute, a razlog tome je što FED pokreće podizanje kamatnih stopa. Jasno, kad američka centralna banka podiže kamatne stope odmah dolazi i do jačanja dolara.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.