Fidel Castro je u Moskvi, ponovno u vojnoj uniformi i borbenom stavu, kao da se puno nije ni promijenilo od zadnje krize prije 60 godina kad je svijet doveden na rub
Tijekom jučerašnjeg dana u službeni posjet Moskvi stigao je kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel koji se nalazi na vlasti od 2019. godine, a prethodno tome na čelu Kube još od vremena Kubanske revolucije bili su braća Castro, prije svega stariji brat Fidel Castro koji je ujedno bio i glavni lider Kubanske revolucije. Fidel je bio na vlasti od 1965. pa sve do 2011. Na toj funkciji zatim ga je zamijenio brat Raul (također jedan od "originalnih" revolucionara koji su 50-ih godina borili se i trijumfirali protiv pro-američkog režima Fulgencija Batiste), a 2019. dolazi aktualni predsjednik Diaz-Canel. U međuvremenu Fidel je preminuo (25. studenog 2016. godine), a Kuba je tranzicijom vlasti s braće Castro prema novom čovjeku, Diazu-Canelu, pokazala da je njihova jednopartijska vlast sposobna za takve poteze što joj svakako može pridonijeti po pitanju stabilnosti.
Bliži se obljetnica smrti Fidela Castra, a tim povodom su kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel i njegov ruski kolega Vladimir Putin jučer u Moskvi predstavili novi spomenik Fidelu Castru kojeg su napravili ruski kipar Aleksej Čebanenko i arhitekt Andrej Beli. Riječ je o brončanom spomeniku na granitnom postolju.
Kako se moglo i očekivati, spomenik ne prikazuje Fidela kao vremešnog državnika koji je dane najčešće provodio u Adidas trenirkama. Inače Fidel je zadnjih godina života do te mjere nosio baš Adidas trenirke da se njemačka korporacija na upit ogradila od teorije da "sponzoriraju" Castra, jednog od najpoznatijih anti-kapitalista! No, postojao je razlog zašto se Castro odlučio baš za Adidas. Naime, Adidas je bio službeni sponzor kubanskog olimpijskog saveza do 2012. Čini se da su se u tom periodu Fidelu dopale baš njihove sportske trenirke (jer ranije ga se moglo vidjeti i u Nike i FILA trenirkama). Šef odnosa za javnost korporacije Adidas upitan je jednom prilikom od strane američkog lista The New York Times da prokomentira činjenicu kako se Fidel najčešće pojavljuje u Adidas trenirkama. Ovaj je rekao: "Mi zapravo nemamo neki stav o tome... ne vidimo to ni kao nešto pozitivno ni kao nešto negativno".
Dakako, ovaj "besmrtni" Fidel na spomeniku ne nosi Adidas trenirku već njegovu drugu (odnosno prvu) najpoznatiju odjeću - vojnu uniformu. Fidel je većinu svoje karijere nosio maslinasto zelenu vojnu uniformu kakvu su on i drugi revolucionari nosili za vrijeme ratovanja od 1953. do 1959. kada su za Novu godinu 1959. trijumfalno ušli u Havanu.
A kako to da nije kao mnogi drugi državnici nosio odijela s kravatom? Jednom je u šali rekao: "Ne želim izgledati kao Tito".
Josip Broz Tito i Fidel Castro u Dubrovniku 1960-ih godina
Da se njegov spomenik u Moskvi otkriva u neko drugo vrijeme, recimo u ovo doba prošle godine, bio bi to tek jedan u nizu dnevnih događanja, možda čak ni vijest na koju bismo se posebno osvrnuli. Ali ovo nije prošla godina, ovo je 2022., godina u kojoj traje najveći rat u Europi još od Drugog svjetskog rata.
Kuba je jedan od lojalnih ruskih saveznika, a to savezništvo datira još u rane dane Kubanske revolucije. Unatoč velikim pokušajima SAD-a da se slomi revolucija na Kubi, Washington to nikad nije uspio, što je zaista fascinantno (samo kad se uzme na koje su sve načine pokušavali ubiti Fidela Castra!), a nije ni da se odustalo.
I kroz sve te godine ipak je postojala živa veza, ali i zaštita, između Havane i Moskve. Da, kad se raspao SSSR bili su to jako teški dani za Kubu. Bio je to možda i najveći test Kubanske revolucije, možda čak i veći od invazije u Zaljevu svinja 1961. Kubanska Komunistička partija se održala kroz težak period, socijalistički model je preživio, iako nije bilo lako (između ostalog morali su se brzo posvetiti turizmu).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.