Financijska analiza: Opasna bankarska kriza je već završena? Ili će tek eskalirati? Brojke ukazuju na to da je ovo samo kraće zatišje kupljeno velikim valovima likvidnosti
Azijska tržišta dionica zabilježila su skok tijekom današnjeg dana... Baš kao i ključni indeksi na Wall Streetu tijekom jučerašnjeg dana. Što bi to značilo? Da je bankarska kriza završena? Mnogi optimistično to danas zaključuju, a i svi financijski faktori se poklapaju - kriptovalute poput Bitcoina su izgubile nešto na vrijednosti otkako se jučer i jutros spominje "kraj krize", američki dolar je ojačao u odnosu na tradicionalnu sigurnu luku, japanski jen. I cijena zlata je doživjela svoj plato i sad stagnira ili je u laganom padu.
Sve su to redom indikatori koji pokazuju da su se investitori pribrali, više nisu toliko u panici, pa više ni nema zahtjeva za "utočištima". No, je li zaista bankarska kriza završila ili je ovo samo trenutak lažne nade? O tome ćemo opširno govoriti danas, no za početak valja primijetiti jedan novi trenutak za BTC. Naime, u zadnjih nekoliko "panika" vrijednost Bitcoina klizala je nizbrdo zajedno s tradicionalnim ulaganjima, ali ovog puta smo vidjeli jedan drugačiji trend, skoro pa obrnut. U "stvarnom vremenu" mogli smo pratiti kako novac uspaničenih depozitara bježi iz banaka u kriptovalute. To je ili jako dobra vijest o "odrastanju" kriptovaluta kao investicijske opcije ili pak pokazuje da je svijet financija do te mjere očajan da poseže i za kripto-svijetom u trenutku kad ne zna što bi drugo!
Vratimo se na banke, to je glavna tema danas. Valjalo bi odgonetnuti što se točno dogodilo i hoće li se u većem ili manjem obujmu ponoviti. Za početak, kako to da je tako naglo došlo do stabilizacije? Jer ako gledamo stanje u zadnjih nekoliko dana, nije loše - evo aktualne vrijednosti dionica posrnule Credit Suisse:
To je u zadnjih 5 dana, a ovo je u zadnjih 30:
Teško je reći je li ovo oporavak, ali svakako netko ili nešto jest zakočilo daljnji pad. Naravno, dionicu Credit Suissea koristimo samo kao ogledni primjer eksponirane "žrtve". Dionice Deutsche Banka i svih drugih relevantnih aktera u ovoj priči imaju slične krivulje zadnjih dana.
Dakle, što je spriječilo još veću eskalaciju bankarske krize? Novac, što bi drugo! Ogromni valovi likvidnosti koji su zapljusnuli problematični sektor brzo su digli raspoloženje investitorima. Uskočio je američki FED, uskočila je švicarska centralna banka, uskočile su još veće banke (recimo UBS koji je uzeo posrnuli Credit Suisse).
Još jednom se pokazalo da se krizu može barem nakratko smiriti pokazivanjem veće količine novca. Zadnji podaci američke centralne banke (FED) pokazuju da su američke banke izgubile oko 100 milijardi USD depozita u svega tjedan dana (!). U prijevodu toliko je novca u panici pobjeglo. Kamo? Svuda po malo, no ponajviše su investitori dizali novaca iz manjih banaka i prebacivali ga u velike, nadajući se da se one neće početi klimati. Jasno, neće kad im novac pristiže.
Evo konkretnijih podataka za SAD: otkako je kriza izbila prije 3 tjedna u velike banke je ušlo 67 milijardi USD, male su izgubile 120 milijardi USD, a strane banke u SAD-u izgubile su 45 milijardi USD. Stvar uz ove podatke izgleda malo jasnija, zar ne? Dosta novca je prešlo iz manjih (ne baš ni tako malih - posrnula Silicon Valley Banke je bila 16. po veličini u SAD-u te je najveća banka koja je propala u Americi još od 2008. godine!) u velike.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.