Financijska analiza: Zašto američki dolar odjednom naglo pada? I to ne samo u odnosu na euro već gotovo na sve... od jena, juana do Bitcoina - kome ovo odgovara i što nagovještava?
Vrijednost američkog dolara strmoglavila se u odnosu na euro na najniže razine u zadnjih 9 mjeseci. Te vijesti ste vjerojatno već vidjeli, a sad idemo dublje u značaj istih. Kao prvo, zašto je vrijednost dolara pala? A odmah zatim, ili već paralelno, moramo rasvijetliti što točno znači za koga - je li to dobro ili loše za EU? A za SAD? Kako to obično i biva u svijetu financija, stvari nisu onakve kakve se možda na prvu čine...
Ali idemo redom. Kako i znamo, svake dvije valute možemo pratiti kronološki u odnosu jedne prema drugoj, odnosno koliko je jedna "jača", a druga "slabija". Pogledajmo pobliže kronološki put dvije ključne valute na svjetskom tržištu - američki dolar i europski euro (kojeg Hrvatska od ovog vikenda koristi kao svoju jedinu valutu).
S ciljem boljeg promatranja pogledajmo kako su USD i EU odmjeravali snage tijekom perioda od deset godina:
USD prema EUR-u tijekom zadnjih 10 godina
Na gornjem grafikonu možemo vidjeti kako je USD dosegao EUR samo jednom i to nedavno (o čemu smo tad i pisali, vidi: Euro i dolar dosegli su paritet: Zašto su to loše vijesti po Europu i ulazi li Hrvatska u eurozonu u najgorem mogućem trenutku?).
Tada smo konstatirali da je slabljenje eura u odnosu na dolar loša vijest po Europu. A sad kad se trend okrenuo, možemo li "slaviti"? Ne nužno... Da, ovo sad već zvuči kao "pesimizam bez obzira na trend", ali pojasnit ćemo.
Dakle, snažan dolar paše američkim potrošačima pošto kupuju puno proizvoda iz uvoza. Kada je pak euro slab to u Europi odgovara izvoznicima jer će drugi htjeti uvoziti više pošto im, u vrijeme slabog eura, to izađe jeftinije - naročito ako Amerikanci uvoze od Europljana u vrijeme jakog dolara/slabog eura. Ali, kako smo i rekli, stvari nisu tako jednostavne. Pravila kao konstante će ostati, ali bitne su i druge stvari, prije svega "tajming".
Jednostavnijim primjerom - bolji uvjeti za izvoz Europi će dobro doći u trenucima kad njen izvoz "zapne", kad im loše krene, kad su u problemima... U takvim trenucima dobro je da euro malo "legne", da pogura izvozni zamah. Ali to nije bio slučaj u trenutku kad se to dogodilo...
I dalje potencijalno dobra vijest za izvoznike, ali ne u globalu za Europsku uniju. Zašto? Zato jer se ona upravo (govorimo o rujnu 2022. godine, kad je dolar nakratko pretekao euro u vrijednosti) nalazi u situaciji gdje ne mora povećavati izvoz, ali zato mora hitno, drastično i intenzivno povećati uvoz! Uvoz čega? Energenata, dakako!
Između ostalog morat će povećati uvoz energenata upravo iz SAD-a. To se odnosi na LNG plin. Dakle, Europa će morati naglo povećati uvoz u po nju najgorem mogućem valutnom trenutku ikad, doslovno, jer nikad ranije USD nije dosegnuo vrijednost eura!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.