Guranje jedne cijele industrije natrag na financijsku marginu: Želi li SAD potpuno uništiti kriptovalute?
Investitori koji se već neko vrijeme bave kriptovalutama znaju da to može biti vrlo stresan "hobi". Usponi i padovi dio su iskustva i izgradnje izdržljivosti, no ovo što se događa zadnjih dana je nešto ipak drugačije. Čini se da je došao taj očekivani trenutak da se postavi pitanje - je li Amerika krenula u otvoreni rat protiv kriptovaluta? Želi li SAD uništiti kriptovalute?
Tako svakako izgleda. Američka administracija pokazuje svoje neprijateljstvo prema kriptovalutama. Kriptovalute nalaze se na udaru američki regulatornih agencija zbog čega, očekivano, investiranje u SAD-u postaje sve veći rizik.
Ali sektor je i inače bio pod velikim pritiskom nakon što su cijene virtualnih valuta pale prošle godine. Podsjetimo, glavna kriptovaluta, Bitcoin, trenutačno iznosi oko 25 tisuća dolara što je puno manje od nekadašnjeg vrhunca na ok 70 tisuća USD.
Povrh toga napetosti su eskalirale nakon što su se urušile neke istaknute kripto-kompanije i burze, primjerice FTX kojeg je predvodio tzv. "kripto-kralj" Sam Bankman-Fried. Tužitelji ga optužuju za jednu od najvećih financijskih prijevara u povijesti SAD-a.
Sve te afere i divlje oscilacije dovele su do toga da su američki regulatori pojačali procese nadzora nad cijelim sektorom.
U prvom planu je američka Komisija za vrijednosnice i burzu (SEC) koja upravo vodi debatu o tome jesu li kriptovalute u istoj skupini kao dionice i obveznice.
Gary Gensler, predsjednik SEC-a, stao je u obranu poteza uspoređujući stanje u industriji s 1920-ima, prije nego što je SAD uveo mnoga pravila. "Prevaranti. Ponzijeve sheme. Javnost je ostala u redu pred stečajnim sudom", rekao je.
Bez da ulazimo preduboko u detalje, ovo se pretvara u progon i pravne akcije protiv dvije vodeće kripto-platforme: Coinbase i Binance.
Kad se velike burze nađu na udaru odjednom se tresu temelji i cijelog koncepta kriptovaluta. Naime, mnogi korisnici aktivno mešetare ili pak kupuju kriptovalute preko ovih burzi, ali sama činjenica da su burze na udaru regulacija čini korisnike krajnje nervoznim. Ne čudi - mnogi korisnici kupljene kirptovalute ne prebacuju u digitalne novčanike već ih sve vrijeme drže u sklopu digitalnih kripto-burzi. To je praktičnije, tamo ih mogu uživo kupovati i prodavati, razmjenjivati, i to 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, za razliku od trgovine dionicama koja je ograničenija.
Ali sada investitori jednostavno ne mogu spavati mirno jer nikad ne znaju kad će ih jednog dana dočekati šokantna poruka u kojoj se ističe da svoje iznose ne mogu podići s burze!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.