Kad je riječ o nekonvencionalnom ratovanju i izvođenju "nikad još viđeno" napada, Izrael je uvijek prednjačio. Još u vrijeme ratova protiv udruženih arapskih vojski Izrael je često pobjede nizao na način da su iznenadili neprijatelja. Neočekivani udari, poput onog na egipatske vojne zrakoplove 5. lipnja 1967. čime je započeo Šestodnevni rat.
Egipatska vojska je procijenila da Izrael neće kretati u rat bez opće mobilizacije, što je Izrael znao i zato su akciju pripremili u tajnosti. Vojni zrakoplovi izraelskog IDF-a letjeli su nisko nad Mediteranom tog jutra kako bi izbjegli egipatske radare. Izveli su silovit udar na egipatske zračne luke u 07:45 prema lokalnom vremenu, birajući taj trenutak znajući da egipatska vojska u to vrijeme rotira smjenu.
Bio je to možda i najuspješniji preventivni napad u povijesti ratovanja - izraelske snage uspjele su tog jutra uništiti čak oko 300 egipatskih vojnih zrakoplova (većinom MiG-21, MiG-19, MiG-17 i Il-28 bombardere).
Povijest modernog Izraela je povijest ratovanja i smišljanja kako u tim sukobima nanijeti neočekivane udarce neprijatelju bez ograničenja. Pritom se ne mari za kolateralne žrtve, etička načela ili bilo što drugo - jedan od primjera su napadi na iranske znanstvenike koji rade u sklopu iranskog nuklearnog programa. Više ih je ubijeno u raznim operacijama, a koliko god zemlje poput Irana - koji Izrael smatra za svog najvećeg neprijatelja - trudile se držati korak s izraelskim operacijama, činjenica je da Izrael uvijek iznova pronalazi načine kako se probiti i zadati nove udarce. Jedan od većih nedavnih je tako bio ubojstvo šefa Hamasa, Ismaila Haniyeha, i to u Teheranu.
Znajući kakvim kapacitetom Izrael raspolaže, kao i mrežom agenata koji djeluju diljem svijeta, uključujući i u zemljama gdje je to po njih najopasnije, jasno je da je Izrael mogao pokušati ubiti Haniyeha negdje drugdje, u Turskoj, u UAE-u... Ali birali su glavni grad Irana između ostalog kako bi poslali i poruku o svojim sposobnostima.
Naravno, Izrael ima jednu veliku komparativnu prednost nad svim drugim zemljama svijeta - smije djelovati bez posljedica. Izrael svoje napade javno ne komentira i njihov glavni saveznik, SAD, to prihvaća kao dovoljan argument da ne postavlja daljnja pitanja. Europa pak, na stranu to što ona generalno nikad ne ide kontra američke vanjske politike, još uvijek se u političkom smislu bavi teretom holokausta te odobrava državi Izrael i ratne zločine, što je apsurdna, ali nažalost stvarna pozicija.
Sad pak dolazimo do najnovijeg izraelskog udara, nečeg što ne samo da nije još nikad viđeno već skoro da graniči s filmovima o Jamesu Bondu ili nešto iz bliske budućnosti.
Izrael je jučer izveo operaciju protiv Hezbollaha skrivajući eksplozivni materijal unutar nove serije tajvanskih pejdžera uvezenih u Libanon. Te informacije je, prema američkim i drugim dužnosnicima upoznatim s operacijom, objavio jutros američki The New York Times.
Pejdžeri, koje je Hezbollah naručio od tajvanske tvrtke Gold Apollo, bili su prepravljeni prije nego što su stigli u Libanon, prema riječima nekih dužnosnika. Većina ih je bila model AR924, iako su u pošiljci bila uključena još tri druga modela.
Eksploziv, težak od 30 do 60 grama, bio je ugrađen pored baterije u svakom pejdžeru, izjavila su dvojica dužnosnika. Također, ugrađen je prekidač koji se mogao daljinski aktivirati kako bi detonirao eksploziv.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.