Jimmy Carter slavi 100 godina i ima ispravan stav: Priča o jedinom predsjedniku SAD-a koji je otvoreno prozvao Izrael za aparthejd, dolazio u Gazu, promovirao dijalog s Hamasom i stvaranje Palestine, a američka politika ga se odrekla
Joea Bidena s pravom mnogi diskreditiraju jer je svoju kognitivnu "snagu" vrlo jasno demonstrirao, zapravo točniji naziv bi bilo - senilnost. Unatoč tome ovaj čovjek je i dalje na čelu američke politike, obavlja telefonske razgovore s izraelskim premijerom Netanyahuom i zajedno s njim osmišljava izraelsku odmazdu protiv Irana. Kao u nekom distopijskom romanu, predsjednik koji bez blesimetra ne može složiti previše suvislih rečenica (kao što je pokazao u debati s Trumpom), aktivno određuje sudbinu Bliskog istoka i šire.
Ipak, bilo bi nepravedno reći da su samo godine faktor. Joe Biden ima 81. godinu i njegovo vrijeme racionalnih ideja je definitivno prošlo, ali u isto vrijeme imamo puno starije istaknute političke aktere čiji su stavovi sve ovo vrijeme bili ispravniji i nepokolebljivi. Jedan od njih je bivši američki predsjednik Jimmy Carter koji je prije nekoliko dana proslavio 100 godina (rođen je 1. listopada 1924. godine), a njegov stav prema izraelsko-palestinskom sukobu i generalnoj situaciji na Bliskom istoku sve ove godine je bio drugačiji i pravedan, što je ogromna iznimka u redovima bivših američkih predsjednika!
Jimmy Carter, 39. predsjednik SAD-a (od 1977. do 1981.), izgradio je naslijeđe hrabrosti i moralne jasnoće kroz mnoga desetljeća svoje javne službe, neumorno se boreći za mir i ljudsko dostojanstvo kod kuće i širom svijeta.
Možda pak najveća počast mora se dati njegovom nepokolebljivom zalaganju za dostojanstvo i samoopredjeljenje Palestinaca.
Njegova prisutnost u Palestini tijekom prvih izbora nakon Mira iz Osla (1996.) naglasila je nade u svjetliju budućnost, unatoč teškim sjenama okupacije i raseljavanja. Nažalost entuzijazam nije dugo trajao.
2005., imao je priliku vidjeti stvarnost iz prve ruke kad se vratio u Palestinu kako bi promatrao predsjedničke izbore. Tijekom tog vremena, predsjednik Carter je svjedočio kako Izrael, umjesto da gradi mostove prema miru, gradi zidove – zidove koji duboko zadiru u palestinsku zemlju, zidove koji anektiraju naselja i vodene resurse, zidove koji izoliraju Palestince u enklave. Vidio je iz prve ruke da se Izrael ne priprema za mir, već umjesto toga konsolidira kontrolu na načine koji će onemogućiti rješenje s dvije države.
Godine 2006., Carter je objavio knjigu "Palestina: Mir, a ne aparthejd", koja je potresla američku političku scenu. U njoj je iznio jednostavnu istinu: bez slobode i dostojanstva Palestinaca, ne može biti mira. Izložio je slučaj ne kao neprijatelj Izraela, već kao netko tko je duboko investiran u njegov opstanak. Ipak, zbog hrabrosti da izgovori tu istinu, Carter je bio oštro prozivan. Optuživali su ga za antisemitizam i izopćili mnogi u SAD-u, čak i u njegovoj Demokratskoj stranci. Razlog zašto se tako rijetko uopće čuje za njega!
No, Carter nikada nije pokleknuo. Nastavio je govoriti istinu o stvarnosti u Palestini – ne iz mržnje prema Izraelu, za što su ga neki besmisleno optuživali, već iz dubokog uvjerenja u pravdu.
Razumio je da jedini način da Izrael istinski napreduje jest kroz pravedan mir s Palestincima. Prepoznao je da palestinski narod, koji živi pod brutalnom okupacijom od 1967. godine i koji je više puta raseljen od 1948. godine, ima pravo na ista prava i dostojanstvo kao i bilo koji drugi narod.
Ono što čini stav Jimmyja Cartera o Palestini jedinstvenim nije samo njegova moralna hrabrost, već i činjenica da je nekoć bio najmoćniji čovjek na svijetu. Kao predsjednik SAD-a, pokušao je otvoriti put ka trajnom miru. Nije uspio osigurati palestinsko samoopredjeljenje tijekom svog mandata između 1977. i 1981., no odbijao je odustati. U desetljećima nakon što je napustio ured tražio je svaku mogućnost da donese pravedan mir Palestincima i svim ljudima Bliskog istoka.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.