Kineski deus ex machina i povratak na 12 točaka: Može li ovo ipak biti rješenje za rat u Ukrajini? Ili barem toliko potreban uvod u početak kraja?
Prošlo je već više od godinu dana otkako je Kina predložila mirovni plan za rat u Ukrajini temeljen na 12 točaka. U vrijeme predlaganja plana ni Rusija ni Ukrajina nisu pokazale velik interes, iako se i Moskva i Kijev nastoje odnositi prema Kini s visokom dozom respekta pošto znaju koliko je Kina bitna, a i njen utjecaj raste. Jasno, rusko vodstvo je puno bliže kineskom, ali i Kijev nastoji održati kontakte, što i uspijeva. A Kijev može biti zadovoljan ovom pozicijom koju je Kina zauzela jer to je - naročito ako stanje kompariramo s odnosima između Ukrajine i njenih zapadnih saveznika - vrlo neutralna pozicija. Rusija s druge strane cijeni kinesku neutralnost (ako već ne mogu dobiti više od toga) i činjenicu da Kina na njih ne vrši pritisak (iako se vrši pritisak na Kinu tražeći od nje da vrši pritisak na Rusiju!).
Kad kineski specijalni izaslanik najavi posjet dočekaju ga spremno i u Moskvi i u Kijevu. S druge strane Kina uspijeva ne previše razočarati ni previše obradovati niti jednu stranu u ovom sukobu, što je, iz perspektive potrebe za mirom, vrlo kvalitetna pozicija i Kina je dosljedna svojim stavovima. Očekivano, SAD, koji Kinu godinama smatra rivalom, a sve više i suparnikom, želi Peking prozvati za navodno podupiranje ruske strane što jednostavno ne drži vodu i nemaju nikakvih dokaza za to. Zapravo Kina "podupire" Rusiju u istoj mjeri kao što je "podupire" i Indija - neutralnom pozicijom i nesmetanom trgovinom. To što bi SAD i neki drugi ukrajinski zapadni saveznici zbog toga prozivali Kinu je ništa nego ratna propaganda, a srećom Peking se na to ne osvrće previše i nastavlja sa svojim planom.
A koji je to plan? Kini, polazeći čak od njenih vlastitih i direktnih interesa, najviše odgovara mir. Kina rat u istočnoj Europi vidi kao prepreku kojom se pokušava onemogućiti puni prodor njenog ogromnog projekta Novog puta svile kojim želi spojiti sebe s Europom, odnosno veliko trgovinsko ujedinjenje Euroazije. Jasno, kad bi projekt potpuno zaživio Kina bi s lakoćom skočila na sam vrh svijeta kao najveća ekonomska sila, skidajući SAD s tog trona. Iz te perspektive Americi odgovara svaki sukob, nemir i nestabilnost koji koči realizaciju kineskog projekta. S druge strane Kina se mora boriti za mir i raditi predano na njemu, a zbog toga se njezina posredovanja, naročito po pitanju rata u Ukrajini, mogu smatrati iskrenim namjerama.
Ali, kako smo i rekli, kineski plan za mir od 12 točaka predstavljen je prije više od godinu dana i nije rezultirao značajnim angažmanom, zašto ga sad ponovno spominjemo? Zato jer ga ponovno spominje jedan sudionik sukoba - Rusija, konkretnije njihov ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov koji je danas poručio kako je kineski plan "najrazumniji plan za okončanje sukoba u Ukrajini".
"Najvažnija stvar za nas je da se kineski dokument temelji na analizi razloga za ono što se događa i potrebi da se uklone ti uzroci. Strukturiran je logikom od općeg prema specifičnom", rekao je Lavrov novinarima. "Ovaj plan je kritiziran zbog nejasnosti... Ali ovo je razuman plan koji je velika kineska civilizacija predložila za raspravu", poručio je.
Svakako je zanimljivo da Lavrov to kaže danas, kao da je plan predložen jučer, a Kina ga je predstavila još sredinom veljače prošle godine. Kako to? Valja odmah spomenuti kako bi se Lavrov uskoro trebao sastati sa svojim kineskim kolegom, a predsjednik Vladimir Putin rekao je prošlog mjeseca da će razmotriti odlazak u Kinu na prvo putovanje u svom novom šestogodišnjem mandatu.
Rusija tvrdi da je voljna ući u pregovore po pitanju rata u Ukrajini, ali da oni moraju odražavati ono što naziva "novom realnošću" na terenu gdje njezine snage danas kontroliraju nešto manje od petine zemlje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski iznio je vlastitu mirovnu formulu koja poziva na potpuno povlačenje Rusije sa svih okupiranih teritorija. Jasno, Rusija istu odbacuje kao potpuno nerealnu te nema namjeru se povlačiti s osvojenih prostora.
Ali zašto Rusija sad hvali kineski plan? Na taj način možda dodatno signalizira da jest otvorena za pregovore, ali nipošto ne rješenja kakve nudi Zelenski. Švicarska je pak rekla da će biti domaćin konferencije koja se temelji na planu Zelenskog, ali Rusija je inicijativu nazvala besmislenom i osuđenu na propast bez sudjelovanja Moskve.
Zaista je teško vidjeti koji bi bio cilj konferencije u Švicarskoj osim da posluži još jednom okupljanju ukrajinskih saveznika. Kijev se pritom nada da bi na konferenciju mogla doći i Kina. No, čak da Peking i pošalje svog predstavnika, što nije nemoguće (mada se to Moskvi ne bi svidjelo), to opet neće značiti puno jer posve je nerealno očekivati da bi Kina i politički stala iza ukrajinskog plana, odnosno poziva za potpunim povlačenjem ruske vojske. Čak i da Peking interno smatra da bi to bio ispravan potez (što je također vrlo upitno), takvo što neće podržati javno jer bi takva podrška predstavlja iznenadni i duboki raskol između Rusije i Kine, dvije zemlje koje najavljuju "vječna prijateljstva". Legitimno je da Ukrajina pokušava diplomatski organizirati nešto u svoju korist, no učinak tih napora vjerojatno neće biti velik.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.