Svaki dan slušamo o raznim vrstama kolapsa, a postaje veoma aktualan i kolaps obveznica. To nije ništa čudno jer svi ti pojedinačni kolapsi i pucanja balona su dio sistematskog kolapsa.
Prvo pogledajmo definiciju obveznice.
Obveznica je dužnička investicija (op.au. opet dug kao osnova) kada investitor iznajmljuje novac entitetu (korporaciji ili vladi) koji posuđuje fondove za određeni period po fiksnoj kamati. Obveznice koriste kompanije, općine, te države poput SAD-a radi financiranja raznih projekata i aktivnosti.
Ovako bi student na ekonomskom fakultetu morao odgovoriti profesoru. Kao robot i dobio bi dobru ocjenu. Ali ova definicija je puna nelogičnosti. Obveznica se smatra dužničkom investicijom. To nije investicija za vladu jer se zadužuje nego za investitora. Zanimljivo je da investitor posuđuje vladi. Pa gdje je novac vladama? Za što služe centralne banke? Ako je centralna banka ili neki drugi entitet investitor, onda je u startu država u bankrotu zbog kamate koju plaća za određeni period. Ukratko, već ovdje se igra završava, a nije ni počela dok dug postaje sredstvo financiranja. Zar vas onda čudi da su stvarni i oni kockarski (derivati) toliki danas i teoretski neotplativi?
Činjenica da se plaća kamata znači da će u opticaju biti manje novca zbog kamate. Gdje će država naći novac da plati kamatu? Daljnjim zaduživanjem. Gdje to vodi? U daljnje zaduživanje. Do kada? Dok sve ne potone.
Ova definicija nam kristalno jasno govori da je cijeli sistem baziran na dugu i da kao takav ne može opstati. Ako je investitor taj koji posuđuje državi, onda je država u startu izgubila utakmicu. Stoga mjere štednje ne vode nigdje.
Ali rijetko koji student će postaviti ovakvo pitanje jer mu je bitnije da ponovi kao robot što je naučio i dobije dobru ocjenu. Kažu, dobra ocjena, dobar posao. Nekad bilo…
Da vidimo što to rade države s obveznicama. Pogledajmo što kaže o situaciji s obveznicama Michael Pento, čest gost u analizama RT-a. Evo njegove kratke biografije.
Michael Pento je Predsjednik Pento Portfolio Strategies i radi kao Viši tržišni analitičar za kompaniju iz Baltimorea Agora Financial. Pento Portfolio Strategies daje strateške savjete i vrši istraživanja za institucionalne klijente. Agora Financial objavljuje takozvane newsletters (vijesti koje se dobijaju najčešće u e-mailu) koje dobivaju nagrade, knjige bestsellere itd. Pento je poznati specijalista za Austrijsku školu ekonomije i redovan gost na CNBC-u, Bloomberg-u, FOX Business News itd. Njegove analize tržišta se mogu čitati u najvećim financijskim novinama poput Wall Street Journala, Forbes, Huffington Post itd…
Izabrali smo Penta jer nema dlake na jeziku iako radi često za mainstream medije (koji se, očigledno, donekle mijenjaju čim za Penta ima mjesta u njima).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.