Kontroverzno ispuštanje radioaktivne vode iz Fukushime: Hoće li Japan kontaminirati Pacifik?
Iz Japana su potvrdili da su danas započeli s ispuštanjem preko 1 milijuna tona radioaktivne vode iz nuklearnog postrojenja Fukushima koje je, podsjetimo, postradalo u tsunamiju i potresu u ožujku 2011. godine. Prošlo je od onda više od 12 godina, no pitanje rješavanja radioaktivne vode iz postrojenja nije rješeno sve do sad. Riječ je, kako ćemo vidjeti, o vrlo kontroverznom planu kojeg je oštro kritizirala Kina.
Prije dvije godine japanske vlasti donijele su odluku o ispuštanju radioaktivne vode ističući kako je to ključni korak pri procesu potpunog uklanjanja uništene nuklearne elektrane kojom je upravljao TEPCO (Tokyo Electric Power Company). Japanski premijer Fumio Kishida jučer je potvrdio: "Očekujem da će ispuštanje vode započeti 24. kolovoza, ako vremenski uvjeti to dopuste".
Potez su pak oštro kritizirali i japanski ribari, šire zajednice i brojne druge skupine u Japanu. Ribarske grupe strahuju ne samo od moguće kontaminacije područja gdje se lovi riba već i od gotovo sigurnog pada reputacije za njihove proizvode - drugim riječima, malo tko će biti voljan kupovati i konzumirati ribu ako se zna da je ulovljena u moru u koje je ispušteno preko milijuna tona radioaktivne vode!
No, unatoč brojnih prosvjeda diljem Japana, a naročito od strane stanovništva u zoni koja je će biti najpogođenija, japanske vlasti su neumoljive. Objava o početku ispuštanja radioaktivne vode dolazi svega dan nakon što je Vlada objavila da je osigurala "razinu razumijevanja" od strane ribarske industrije po pitanju ispuštanja kontaminirane vode u Pacifik. Nije baš jasno što bi točno ta "razina razumijevanja" trebala značiti - očito su vlasti uspjele pridobiti na svoju stranu jednu ili nekoliko ribarskih grupa pa sad njihovo prihvaćanje prikazuju kao kakav kolektivan stav. No, to definitivno nije slučaj jer brojne skupine i dalje ističu kako se boje za svoj opstanak ako im posao bude ugrožen.
Kompanija TEPCO, koja se još od 2011. nalazi na meti kritike, tvrdi kako će sve biti odrađeno uz maksimalan oprez i nadzor. Navode kako će izbacivanje kontaminirane vode krenuti prvo u manjim segmentima. Prvo konkretno izbacivanje uključuje 7.800 kubika tijekom 17 dana, navode iz kompanije.
Voda će, tvrdi TEPCO, sadržavati svega oko 1500 bekerela po litri, što je dosta manje od limita za vodu za piće prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, 10.000 bekerela (bekerel je mjerna jedinica za radioaktivnost, naziv nosi prema francuskom fizičaru Antoineu Henriu Becquerelu).
Japan tvrdi da je voda sigurna. Takve je tvrdnje i UN-ova Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) koja je odobrila plan za ispuštanje vode u srpnju. IAEA navodi kako procedura zadovoljava međunarodne standarde te da je utjecaj na ljude i okoliš "zanemariv".
Ovo je inače tema o kojoj se u Japanu vodi debata već dosta dugo vremena, a čini se da je narativ o sigurnom ispuštanju kontaminirane vode postao dominantan. Naime, prema zadnjoj anketi japanske nacionalne TV mreže FNN, oko 56% ispitanika podržava ispuštanje vode dok se njih 37% tome protivi.
"IAEA i strane zemlje rekle su da je sigurno, pa ja vjerujem da jest. Ali ribari se suočavaju s toliko problema da će japanska Vlada morati nešto učiniti da ih uvjeri", rekla je Hiroko Hashimoto, 77-godišnja djelatnica nevladine organizacije.
Prosvjednici u Japanu (izvor: REUTERS/Issei Kato)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.