Pobunjenici iz sjeverne etiopske regije Tigray ušli su u susjednu regiju, Amhara, a tamo su prije nekoliko dana zauzeli jedno vrlo značajno mjesto - riječ je o drevnom gradu Lalibela koji se nalazi na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine.
Lalibela je grad poznat diljem svijeta po svojim monolitnim crkvama uklesanim u kamen. Za kršćane Lalibela je jedan od najvažnijih gradova u Africi, ali njegove isklesane crkve svakog ostavljaju bez daha.
Crkve, njih 11, datiraju iz 7. do 13. stoljeća, no najčešće se uzima da su izgrađene za vrijeme kralja po imenu Gebre Mesqel Lalibela (vladao je od 1181. do 1221. godine). Legenda kaže da je etiopski kralj Lalibela dao sagraditi crkve nakon posjete Jeruzalemu, a pošto je Jeruzalem pao u ruke muslimana odlučio je izgraditi "novi Jeruzalem", afrički Jeruzalem... u Etiopiji.
Podsjetimo, Etiopija je jedna od prvih zemalja koje su prešle na kršćanstvo, već u četvrtom stoljeću nove ere (pretpostavlja se da je tadašnji kralj Ezana to učinio ne bi li ojačao trgovinske odnose s Rimskim carstvom. Postojalo je kršćanstvo na prostoru Etiopije i ranije, ali proglašenje kršćanstva službenom religijom 330. godine svakako je bio čin koji će trajno učvrstiti kršćanstvo u ovoj zemlji (Rimsko carstvo prešlo je na kršćanstvo 313. godine).
Crkve u Lalibeli neki nazivaju i 8. čudom svijeta, a jedan pogled na njih pokazuje nam i zašto. Što je to toliko fascinantno kod njih? To što je svaka od njih izgrađena u potpunosti od jednog komada kamena! Dakle, nema nikakvog vezivnog tkiva - nema temelja, cigli, potpore, povezivanja... crkve su izgrađene kao kameni spomenici. Drevni majstori izdubili su crkvu iz kamena, njenu strukturu, prozore, vrata, cijele prostorije, pazeći pritom na sve detalje.
Bet Giyorgis, najpoznatija crkva u Lalibeli (izvor: Edwin Remsberg / VWPics via AP Images)
Jeruzalem je pao u ruke Saladina 1187. godine, kralj Lalibela odlučio je ne samo izgraditi novi Jeruzalem već i sebi novi glavni grad. Lalibela je i bio glavni grad Etiopije od kasnog 12. do sredine 13. stoljeća.
Jedan od prvih Europljana koji su vidjeli crkve u Lalibeli, portugalski svećenik Francisco Alvarez, zapisao je početkom 16. stoljeća za vrijeme posjete: "Strah me je napisati nešto još o ovim građevinama, jer ako budem još nešto napisao nitko mi neće vjerovati... ali kunem se Bogom, u čijoj sam moći, da sve ono što sam zapisao je istina!".
Crkva Bet Giyorgis - gornji dio (foto: Bernard Gagnon / WikiMedia)
Idući Europljanin koji je posjetio Lalibelu bio je vojnik Miguel de Castanhoso. Zanimljivo, nakon njega proći će više od 300 godina prije no što će jedan Europljanin ponovno kročiti na prostor "Afričkog Jeruzalema", sve do 1865. godine kada tamo stiže njemački geograf i pustolov, Friedrich Gerhard Rohlfs.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.