Mark Milley, vrhovni američki general kao linija obrane pred apokaliptičnim jastrebovima: Napravit će sve da Ukrajina uspije, ali ovo je čovjek kojem se ne srlja u svjetski rat
Mark Milley je vodeći američki general, šef glavnog stožera američke vojske, a samim time je itekako involviran oko rata u Ukrajini. Danas je list Foreign Affairs objavio audio intervju s njim u kojem se Milley detaljno osvrnuo na pojedinosti rata u Ukrajini.
Očekivano, na samom početku intervjuu upitan je što misli o dugoočekivanoj ukrajinskoj protuofenzivi.
Milley odgovara pomalo diplomatski, jasno, ne želeći otkriti nikakve pojedinosti koje bi mogle ići na ruku drugoj strani, no svejedno je zanimljivo pobliže se osvrnuti na njegove komentare.
Poprilično očekivani odgovor, ali Milley je svejedno zanimljiv jer on, za razliku od nekih u vrhu američke vlasti (a često je riječ o osobama koje nisu vojna lica), nije poznat kao militarist - iako je šef vojske! Njegovi komentari često su odmjereni, nisu nalik tzv. "jastrebovima" koji često imaju želju dodatno potpaliti vatru. To se može vidjeti i iz njegovog komentara gdje govori o tome kako bi sam kraj rata mogao izgledati.
Milley ističe kako su Ukrajinci krajem prošle godine imali dvije uspješne ofenzive, onu u Harkovu i zatim u Hersonu. Zatim je uslijedila zima, a iako su kroz zimu trajale borbe, često nalik ratovanju iz Prvog svjetskog rata, zapravo se jako malo toga promijenilo na terenu. Bitka za Bahmut i dalje traje. Rusi polako napreduju u ovom strateškom gradu, ali jako polako.
Milley ističe kako je vrlo nezahvalno pričati o budućim događajima glede rata koji upravo traje, no ako hipotetički govorimo o tome kako bi rat bio okončan onda je potrebno, navodi, hipotetički i pretpostaviti da će se ukrajinska protuofenziva dogoditi. Ako do nje dođe, ističe Milley, tri su moguća ishoda. Ili će se ista biti vrlo uspješna, što bi dovelo do kolapsa ruskih redova diljem fronte. Ili će biti djelomično uspješna ili pak neuspješna.
Jasno, Milley ovdje ipak nije nepristrani promatrač već itekako dio vojnog saveza koji je čvrsto na strani Ukrajine i želi primarno pobjedu Ukrajini (iako, prema njegovim ranijim komentarima, nije sklon totalnoj eskalaciji zbog ove situacije).
Rusija je sigurno izgubila puno vojnika, ali izgubila ih je i Ukrajina. Ako su pak te brojke samo približno slične, zašto misli da će Rusija prva odustati kad ona ima brojčanost na svojoj strani? Što se pak ekonomije tiče, Rusiji se prognozirala ekonomska propast zbog rata, no čini se da se to nije dogodilo i neće se ni dogoditi, prije svega zahvaljujući ruskom uspješnom okretanju drugim tržištima (naročito azijskim).
Rekao je da Putin može "odmah" zaustaviti ovaj rat, ali nije pojasnio kako. Vjerojatno je mislio na rusko povlačenje, jer generalno se (na Zapadu) jedino to spominje kao rusku opciju glede okončanja rata. S druge strane sugerira da bi se za godinu ili dvije Rusija mogla umoriti od ratovanja i tada biti spremna pregovarati. Ali, opet, pregovarati o čemu? Čini se da ni Milley, što je svakako razumljivo, jednostavno ne želi izustiti da postoji mogućnost da će Ukrajina morati sjesti za taj pregovarački stol i eventualno prihvatiti veći teritorijalni gubitak no što su imali prije tog 24. veljače 2022.
No, zanimljivo je pogledati i što Milley misli - kao jedan od najvažnijih ljudi u SAD-u - o mogućem sukobu između velikih sila, konkretno između Rusije i SAD-a (ili NATO-a).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.