Ruska zračna baza Khmeimim našla se tijekom današnjeg dana na udaru žestokih raketnih napada militanata - zadnje informacije ruske vojske navode kako je ukupno ispaljeno 36 raketa na bazu u dva napada tijekom dana, tvrde kako su "oba napada uspješno odbačena" protuzračnom obranom te kako nije zabilježena nikakva šteta. Također se navodi kako su ruski vojni zrakoplovi odmah pokrenuli ciljanje militanata u znak odmazde.
Raketni napadi došli su iz pravca sirijske sjeverozapadne provincije Idlib, zadnje provincije pod kontrolom militanata gdje glavnu riječ vodi teroristička organizacija Al-Qaeda (sada pod nazivom Hayat Tahrir al-Sham).
Navodi se kako su militanti koristili i dronove za usmjeravanje paljbe na rusku bazu, no svi projektili srušeni su od strane ruske protuzračne obrane - podsjetimo, na prostoru ruske baze Khmeimim nalazi se i moćni sustav S-400.
Glasnogovornik ruske vojske ističe kako su nakon napada ruski i sirijski vojni zrakoplovi "poravnali" prostor od kuda je napad došao.
Spomenimo i to kako je ovaj napad došao upravo na dan kada je sirijska vojska započela svoj najveći napad na militante još otkako je situacija "zamrznuta" rusko-turskim sporazumom prošle jeseni.
Sirijska vojska, navode zadnje informacije, danas je uspješno preuzela kontrolu nad strateškim brežuljkom Othman i obližnjim naseljem al-Bani na sjeverozapadu provincije Hama (koja graniči s Idlibom).
Ruska baza Khmeimim bila je već u više navrata meta raketnih i artiljerijskih napada kao i napada dronovima. Svi ti napadi dolazili su iz jednog pravca - provincije Idlib.
Ovaj napad, po svemu sudeći poprilično velik, mogao bi potencijalno promijeniti rusko stajalište prema cijeloj Idlib situaciji. Zapravo točnije bi bilo reći da bi isti mogao ubrzati već započetu rusku promjenu stajališta. Naime, već šest dana traju intenzivni ruski i sirijski zračni napadi na Idlib što već ukazuje na to kako Rusija počinje razmišljati drugačije.
Čak je i sam Putin prije nekoliko dana nagovijestio kako je moguća (sirijska) ofenziva na Idlib zbog činjenice da se problem džihadista u toj provinciji nije riješio. Drugim riječima, Rusija koja je mjesecima svojim utjecajem nad Damaskom kočila ofenzivu sirijske vojske sada je sve spremnija popustiti te kočnice i "dozvoliti" sirijskoj vojsci da odradi posao da kraja, da privede oslobađanje zemlje kraju.
Naravno, ukoliko se to dogodi može se teoretizirati o samoj prirodi Erdogan-Putin sporazuma. Naime, isti je postignut prošle jeseni kada je sirijska vojska, ohrabrena velikim pobjedama na jugu zemlje, bila spremna krenuti na Idlib i zadati posljednji udarac tamošnjim ekstremistima koji su mjesecima pristizali u Idlib iz svih područja Sirije gdje su bivali poraženi. Dakle, bili su (i još uvijek jesu) na okupu i bio bi to njihov potpuni poraz, a ujedno i privođenje rata kraju "vojnim rješenjem". Naravno - to bi onda bila i dvostruka pobjeda nad onima koji su rat i zakuhali jer iza njih stoje dvije mantre, prva je da "Assad mora otići" (što se nije dogodilo), a druga je da "ne smije biti vojnog rješenja" (možda ipak bude).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.