Poprilično dramatična situacija odvijala se tijekom jučerašnjeg dana u glavnom gradu Ukrajine. U centru cijele priče nalazi se, još jednom, neumoljivi Mihail Sakašvili, bivši gruzijski predsjednik, a danas istaknuti aktivističko-politički akter u Ukrajini koji je stigao u vrijeme krize, postao guvernerom Odesse, izgubio poziciju te potom postao neprijateljem vlasti koje pak želi srušiti - a sudeći prema zadnjim akcijama, ima i poprilično pristaša.
Situacija je jučer eskalirala nakon što ga je ukrajinski državni tužitelj prozvao "bjeguncem pred pravdom" (optužuje ga se da je primio novac od oligarha s ruskom adresom, Sergeja Kurčenka, inače saveznika srušenog predsjednika Viktora Janukoviča, a sve s ciljem destabilizacije Ukrajine). Uslijedilo je njegovo uhićenje u njegovom stanu u Kijevu. No, nesvakidašnja situacija tada tek počinje - Sakašvili se ne želi tek tako predati. Bježi pred policijom na krov zgrade te tamo prijeti da će se baciti.
Policija ga nekako ipak uspijeva privesti te ga izvode iz zgrade kako bi ga smjestili u policijsku maricu. No, na ulicama se nalazi veći broj njegovih pristaša koji izgledaju kako su spremni braniti svog lidera i silom.
Izbijaju sukobi s policijom, leti suzavac, i Sakašvili je opet slobodan - njegovi pristaše uspjeli su ga izvući iz marice unatoč velikoj policijskoj prisutnosti. Žestoki okršaj trajao je više od sat vremena.
Sakašvili (49) jednom je bio saveznik ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, zbog čega je i dobio ukrajinsko državljanstvo i poziciju guvernera u regiji Odessa 2015. No, prijateljstvo se raspalo, a epilog se može promatrati na ulicama Kijeva.
Nakon što su ga prosvjednici spasili od uhićenja on ih predvodi u velikom maršu prema zgradi parlamenta te tamo održava svoj govor u kojem predsjednika Porošenka naziva "izdajnikom Ukrajine" i "šefom bande organiziranog kriminala".
VIDEO: Sakašvili i kaos u Kijevu, 5.12.2017.
Sakašvili odbacuje sve optužbe koje mu se stavljaju na teret, a naročito onu da radi u interesu pro-ruskih oligarha - "Nema većeg Putinovog neprijatelja u cijelom post-sovjetskom prostoru od Mihaila Sakašvilija!", poručio je trenutačno glavna zvijezda ukrajinskog anti-vladinog bunta. Nadalje, tvrdi kako je situacija zapravo obrnuta, da je Porošenko taj koji je u dosluhu s Putinom te radi u ruskom interesu na štetu Ukrajine.
Tko je veći Putinov neprijatelj, a tko potajni saveznik, od ove dvojice, teško je reći, no to i nije tema, to je topovska retorika koja se prigodno koristi. Činjenica jest da je Sakašvili "mačak s 9 političkih života" i da još uvijek može pokretati stvari iako su mnogi nakon svakog njegovog neuspjeha tvrdili kako je ovo kraj "Miše" (kako ga pristaše zovu od milja).
Sa svega 37 godina postao je predsjednik rodne mu Gruzije i na tom mjestu ostat će dva mandata, od 2004. do 2013. godine. U politici je aktivan od 1995., a na poziciju predsjednika stigao je nakon "Revolucije Ruža" koja je prošla bez krvi i koju je predvodio upravo on. S vlasti je tada srušen, odnosno podnio je ostavku, gruzijski predsjednik Eduard Ševarnadze.
Eduard Ševarnadze Ševarnadze je pak bio prava sovjetska "stara garda" - Gruzijom je de-facto vladao još od početka 70-ih godina, a u periodu od 1985. do 1991. bio je sovjetski ministar vanjskih poslova. Važan, vrlo važan, čovjek za vrijeme vladavine Mihaila Gorbačova, naročito u vanjskoj polici - primjerice, ujedinjenje Njemačke bila je politika koju je Ševarnadze osobno podupirao.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.