Mjere štednje. Dvije riječi koje su počele ulijevati strah u kosti mnogim Europljanima, a na snazi su i u SAD, ali u nešto drugačijem obliku. Svi se pitaju da li će dobiti otkaz, da li će dobiti plaću, da li će plaća biti smanjena, da li će uopće moći otići u mirovinu, a ako odu u mirovinu, da li će je i do kada primati…Briga je previše. Uvijek ih je bilo, ali mjere štednje su taj proces proširili na umove većine Europljana.
Mjere štednje su zamijenile strah od raznih 'strašila' poput SSSR-a, Al-Kaide itd. One su sada dežurno strašilo za koje se kaže da je jedino rješenje za krizu. Kako 'strašilo' može biti rješenje je već pitanje za sociologe. Ovo strašilo neće riješiti ništa i to već mnogi sada znaju. To je krpljenje sistema koji je prepun rupa. Ali kao i sve što se krpa, ne može vječno trajati pa neće ni ovo.
Danas one koji poznaju što se dešava u svijetu ne može ništa iznenaditi. Pa tako ni ono što je Guardian objavio 26. prosinca prošle godine. Naziv teksta je "Njemačka 'izvozi' stare i bolesne u strane domove".
U podnaslovu piše: "Umirovljenike šalju u domove u istočnoj Europi i Aziji. To je mjera štednje koja je dobila ime 'neljudska deportacija'.
O čemu se ovdje radi?
'Mnogi stari Nijemci se sve više šalju u jeftinije domove i ustanove za njegu u Istočnoj Europi i Aziji.Zbog sve većih troškova i pada standarda u Njemačkoj'
Razmotrimo sada dva urbana mita dijelom zasnovana na stvarnosti, ali znatno uvečana.
Prvi mit je da mnoge osobe s prostora Balkana uzimaju za primjer zemalja poput Njemačke i Austrije kao neke vrste 'raja' za starije gdje je tim ljudima sve osigurano, gdje su dobre mirovine, dobra njega itd….
Drugi mit je da odlazak u ove zemlje i rad tamo omogućavaju bezbrižan život u mirovini zbog sigurnosti, a također su mnogi odlazili ili još odlaze raditi u ustanovama gdje se vodi briga o starijim ljudima, te pruža njega.
Često se govori kako Njemačka traži medicinske sestre i osobe koje bi radile u domovima za starije osobe. Pa zar Njemačka nema svoje osoblje? Prije je problem bio u tome što su na Zapadu ljudi uveliko birali što žele raditi pa su oni koji nisu mogli birati (sa Balkana, iz Istočne Europe itd…) jurili zauzeti ta radna mjesta. U današnje krizno vrijeme Njemačka i dalje traži takvo osoblje a šalje svoje građane u inozemstvo da bi uštedjela?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.