Na kraju Dnjepra, na početku Crnog mora: Ovo je Herson - i njega je stvorila Katarina Velika, izrast će u veliki industrijski i trgovinski centar, a ključne stranice njegove povijesti upravo se ispisuju
Herson je grad koji se ovih dana, mjeseci zapravo, spominje isključivo kao dio ratne zone, strateška točka na zapadnoj obali Dnjepra. Grad koji bi mogao u konačnici odlučiti o ishodu rata u Ukrajini. Ali moramo govoriti i Hersonu i u drugom kontekstu, ne ratnom, jer ovo je grad žive povijesti ukrajinskog i ruskog naroda, i bez obzira što mu se događa i što će mu se tek dogoditi ove tragične godine, on je veći od rata i njegova priča ne može biti samo ratna.
Grad Herson je glavni grad istoimene oblasti na jugu Ukrajine te je jedan od većih ekonomskih centara Ukrajine. On je ujedno i važna luka na obali Crnog mora, ali i na rijeci Dnjepar. Jasno, ovih dana Herson se spominje samo u jednom kontekstu, onom ratnom, pošto je grad od ožujka 2022. pod kontrolom ruskih snaga, a trenutačno ga ukrajinska vojska nastoji osloboditi u sklopu dugonajavljivane protuofenzive. Ali danas nećemo govoriti o takvom Hersonu, ratnom Hersonu, već ćemo otići unatrag, u povijest ovog važnog grada.
Ako ste čitali tekst u kojem govorimo o povijesti grčkih naziva za ukrajinske gradove (vidi: Zašto gradovi kao što su Sevastopolj i Mariupolj imaju grčke nazive?) onda točno pretpostavljate da je i ovo jedan u nizu onih koje je dala osnovati ruska carica Katarina Velika godine 1778. Bio je to, podsjetimo, veliki "Grčki projekt" gdje su Katarina i njen miljenik Grigorij Potemkin dali nizu gradova grčka imena, a Herson je dobio ime po drevnoj grčkoj koloniji Hersones koja je postojala na Krimu prije otprilike 2500 godina. Ruševine Hersonesa danas se mogu vidjeti u blizini Sevastopolja na Krimu.
Herson pak, smješten sjevernije od samog poluotoka Krima, bio je prvo naselje osnovano u sklopu spomenutog "Grčkog projekta" ondašnje ruske carice.
Zidine Hersonesa sa Sevastopoljom u pozadini
Znači li da prije odluke carice Katarine ovdje nije bilo ničega? Ne sasvim. Na starim kartama mogu se pronaći indicije da je ovdje nekoć postojao grad (ili mjesto) pod nazivom Belhoviči, ali u vrijeme kad je Katarina odlučila znatno obogatiti prostor današnje južne Ukrajine, grada tu više nije bilo, a ako je nekoć i bio vjerojatno je nestao kroz povijest.
I tako je 1778. nastao novi grad, Herson. Inicijalno kao vojna baza i brodogradilište, no već 1783. Herson dobiva status grada i počinje se intenzivno razvijati, oko brodogradilišta, dakako.
Do kraja 18. stoljeća novi grad i nova luka Herson već je uspostavila trgovinske odnose s Francuskom, Italijom, Španjolskom i drugim europskim zemljama.
Zanimljivost pred kraj stoljeća - upravo je u Hersonu pokopan omiljeni feldmaršal ruske carice Katarine, Potemkin (o njemu: Što su to Potemkinova sela?), godine 1791. , i to u novosagrađenoj katedrali Svete Katarine!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.