Naizgled "sigurno" tržište: Zašto cijene nekretnina u Njemačkoj tako naglo padaju i što to znači za ostatak Europe?
Cijene nekretnina su poprilično aktualna tema, kao što je i uvijek slučaj u vrijeme visoke inflacije. Naime, oni s poprilično novca u strahu su da će im inflacija "pojesti" vrijednost novca (i hoće) ako ga na vrijeme negdje pametno ne investiraju. Pošto većina ljudi s novcem nema baš puno ideja gdje taj novac investirati mnogi se odlučuju za kupnju nekretnina. U takvim vremenima često naglo raste potražnja za stanovima u gradovima. No, postoji problem, zapravo cijeli niz problema.
Stanovi se ne kupuju za život, ponekad čak ni za iznajmljivanje, već primarno s ciljem spašavanja novca ili pak u obliku spekulacije. Kako spekulacije? Vrlo je jednostavno - u trenutku kad svi shvate da cijene stanova rastu mnogi će doći na ideju da je sad idealan trenutak za kupnju jer već kroz možda pola godine mogu ga prodati za još više novca, a potencijalni profit može se mjeriti u tisućama, možda čak i u desecima tisuća eura.
Znači odjednom su svi pametni i svi će biti bogati? Naravno da ne. Kao prvo, ulaznica za ovu "vožnju" je novac. Morate imati dovoljno novca za inicijalnu investiciju (kupnju stana) da biste se mogli "igrati" (mešetariti). Možete ići u banku po kredit, ali to komplicira stvari jer morali bi jako "nadigrati tržište" da ostvarite profit i namirite banku koja vam je samo ukucala višeznamenkasti broj u račun.
Znači oni koji imaju raspoloživ novac će se obogatiti? Ne nužno. Jer tko garantira da će cijene stanova za pola godine biti još više? Što ako padnu? Ali ako je groznica u pitanju onda se odmahuje rukom - mešetari kojima se u očima vrte simboli američke i europske valute "sigurni su" da će cijene raste iako na tržištu ništa nikad nije sigurno.
Imajući to u vidu pogledajmo aktualni slučaj Njemačke.
Cijene stambenih nekretnina u Njemačkoj pale su - i to u najvećem padu još od početka prikupljanja podataka 2000. godine! Pritom su veći padovi zabilježeni u većim gradovima.
Zašto su cijene pale? Visoke kamatne stope i sve veći troškovi materijala uzeli su danak na tržištu nekretnina u najvećem europskom gospodarstvu, pokazuju državni podaci.
Cijene stambenih nekretnina pale su za 9.9% na godišnjoj razini, što je najveći pad od početka prikupljanja podataka 2000. godine, objavio je prije nekoliko dana savezni ured za statistiku.
Cjenovni indeksi nekretnina u Njemačkoj
U gradovima poput Berlina, Hamburga i Münchena cijene stanova pale su za 9.8%, a cijene kuća za jednu ili dvije obitelji pale su za 12.6% na godišnjoj razini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.