Najpoznatija tajna policija Sila osovine, posebno tijekom Drugog svjetskog rata, bila je Gestapo. Istu ulogu u Aziji je imala japanska organizacija Kempeitai ili Kenpeitai.
"Kenpeitai" (na japanskom jeziku znači vojna policija ili žandarmerija), je bila grana vojne policije Imperijalne vojske Japana. Kenpeitai su uspostavljeni 1881. godine dekretom naziva "Kenpei Ordinance". Uzor im je bila žandarmerija u Francuskoj. Detaljnije informacije od Kenpetaima i njihovoj ulozi u vojsci, policiji i pravosuđu se može naći u "Kenpei Rei" iz 1898.godine, gdje je sve definirano, a koje je amandmanima mijenjano 26 puta prije japanskog poraza u Drugom svjetskom ratu u kolovozu 1945. godine.
Kenpeitai su djelovali istovremeno i kao vojna i kao tajna policija. Na okupiranim teritorijima od strane Japana uhićivali su i pritvarali one koji su bili anti-japanski nastrojeni. Iako su Kenpeitai bili institucionalizirani unutar vojske, djelovali su i kao vojna policija unutar Imperijalne japanske mornarice premda je mornarica imala svoju, manju, verziju vojne policije- Tokkeitati.
Djelovali su i unutar izvršne vlasti kao dio regularne policije te unutar ministarstva pravosuđa kao dio pravosudne policije.
Kenpeitai su organizirani još krajem XIX. stoljeća kada su Japanci sve više izražavali svoje imperijalističke pretenzije prema azijskom području. Glavne su im zadaće bile čuvanje i očuvanje javnog reda, spriječavanje špijunaža i sabotaža. Uhićenja su mogli izvesti bez naloga, a tijekom ispitivanja često su se služili raznim metodama torture.
Tijekom rata zadaće su im se proširile i na izdavanje putnih dozvola, regrutiranje radne snage, psihološke operacije i propagandu, upravljanje radnim i koncentracijskim logorima te upravu nad tzv."tješiteljicama" (javnim kućama za japanske vojnike).
Car Meiji je odmah po dolasku na vlast 1868. godine započeo modernizaciju Japana; prekinuta je stoljetna dominacija samuraja i politika izolacije Japana te je započeta reorganizacija države prema uzorima iz Pruske, Francuske i Sjedinjenih Američkih Država. Reorganizacija je bila vidljiva u upravi, sudstvu, religiji i drugdje.
Posebna je pažnja posvećena modernizaciji vojske i stvaranju policije -1873. godine osnovano je Ministarstvo unutarnjih poslova, a Japan je nanovo podijeljen na prefekture.
4. siječnja 1881. osnovana je organizacija "Kenpei Tai"- članovi su se nazivali kenpei-s osnovnom zadaćom kontrole vojske i novačenja.
Za vojna pitanja odgovarali su Ministarstvu rata, za civilna pitanja Ministarstvu unutarnjih poslova i za provedbu zakona Ministarstvu pravde. Među ciljevima Kenpei Tai-a je bilo sprečavanje nereda u Japanu i špijunaža na širem pacifičkom prostoru.
Snage su se prvotno sastojale od 349 muškaraca. Uvođenje stege i discipline je bila jedna od glavnih dužnosti, prvenstveno zbog otpora koje su pružale seljačke obitelji.
Glavni poslovi Kenpeija su bili u nadležnostima u provođenju njihove politike, upravljanja osobljem, internom disciplinom, kao i komunikacija s Ministarstvom admiraliteta, unutarnjih poslova i pravosuđa. Grane operacije su se provodile u redistribuciji vojnih jedinica vojne policije unutar vojske, snaga javnog reda i sigurnosti te obavještajne službe.
1907. godine Kenpei su raspoređeni u Koreji gdje je njihova glavna dužnost bila zakonski definirana kao "očuvanje mira"; u stvarnosti su funkcionirali kao vojna policija za japanske vojne snage koje su tamo bile smještene. Njihov status se nije mijenjao ni 1910., kada je Japan anektirao Koreju. Kenpei tai su održavali javni red unutar Japana pod nadležnošću Ministarstva rata. Osim njih, Japan je imao i civilnu tajnu službu, Tokko, koja je bila dio Ministarstva unutarnjih poslova. Ipak, Kenpei tai je imao svoju granu Tokka kroz koju je obavljao funkciju tajne policije.
Nakon što bi Kenpeitai uhitio civila po nalogu ministra unutarnjih poslova, uhićena osoba je nominalno bila pod nadležnosti civilnih pravosudnih vlasti. Kenpeitai odnosno pripadnici iste su posebno bili brutalni u Koreji i drugim okupiranim teritorijima od strane Japana.
Osim okupiranih teritorija, Kenpeitai je bio prisutan i na japanskom kopnu, posebice tijekom Drugog svjetskog rata, kad je premijer Hideki Tojo, bivši zapovjednik Kenpeitaia japanske vojske u Mandžuriji od 1935. pa do 1937., koristio Kenpeitaije da bi osigurao sveopću lojalnost građana Japana u ratu.
1920-ih i 1930-ih Kenpeitai su ostvarile brojne kontakte s određenim europskim obavještajnim agencijama.
Nakon što se Japan priključio Trojnom savezu, obavještajne službe Japana stupile su u kontakt s njemačkim Abwehrom i talijanskim Servizio Informazioni Militare; vojska i mornarica Japana stupile su u kontakt sa svojim njemačkim pandanima, Obavještajnom službom Wermachta, političkom vojskom, Schutzstaffelom (SS) i Mornaričkom obavještajnom službom (Kriegsmarine).
Kenpei tai su imale razgranate mreže kolaboracionista i kriminalaca te su iznuđivali velike sume novca od poduzetnika i civila na području gdje su djelovali- osim toga, bili su nadležni i za sve zarobljene vojne snage, s kojima su postupali neljudski, iživljavajući se nad istima i izvodeći osvetničke napade protiv zarobljenika i civila nakon Savezničkih napada.
Primjerice, nakon napada zapovjednika Doolitela na Tokio 1942., Kenpeitati su izveli brutalne napade na tisuće kineskih civila i vojnih zarobljenika; također su odgovorni i za tzv. "Dvostruki deseti masakr" (engl. Double Tenth Massacre), koji je bio odgovor na Savezničko bombardiranje singapurske luke.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.