Nakon ATACMS-a kreće i Storm Shadow: Ukrajina ne gubi vrijeme, ali lansiranjem raketa duboko u Rusiju neće moći preokrenuti tijek rata osim ako ne isprovociraju rusku reakciju koja bi vodila u totalnu eskalaciju
Ukrajina je u srijedu ispalila niz britanskih krstarećih raketa Storm Shadow u Rusiju, dan nakon što je ispalila američke rakete ATACMS. O ovim napadima su široko izvještavali ruski ratni dopisnici na Telegramu, a informacija je potvrđena od strane anonimnih izvora. Glasnogovornik ukrajinskog glavnog stožera izjavio je da trenutno nema informacija o tome. Iz Moskve također, za sad, nema reakcije, no po svemu sudeći Ukrajina je počela koristiti sve što joj je trenutačno odobreno nakon promjene politike Washingtona.
Podsjetimo, Ukrajina već neko vrijeme posjeduje dalekometne rakete ATACMS i Storm Shadow, ali američka odluka joj je branila korištenje istih za napade duboko unutar teritorija Rusije. Zanimljivo da je argument sve do sada bio da bi takvi napadi mogli eskalirati rat i dovesti do veće ruske odmazde, no očito Bidenova administracija, kojoj je preostalo još točno dva mjeseca na vlasti, više ne mari za takve posljedice.
Gotovo automatski Ukrajina je osim američkih ATACMS raketa dobila i dopuštenje za korištenje britansko-francuskih Storm Shadow/Scalp raketa na ruski teritorij. Naime, one su imale u sebi američke komponente te je na temelju toga Washington mogao zabraniti korištenje istih. Ispada da su Pariz i London već od ranije bili spremni dopustiti Ukrajini takve napade ili su pak sada odlučili bez previše vlastitog razmatranja slijediti odluku Washingtona.
U svakom slučaju, dalekometne rakete u ukrajinskom arsenalu ispaljuju se na Rusiju i sad se postavlja pitanje kakva će biti ruska reakcija - i protiv koga. Jer sve poruke koje u zadnjih 48 sati stižu iz Moskve sugeriraju da Rusija možda priprema odmazdu ne samo protiv Ukrajine već i njenih saveznika za koje tvrdi da su sada "direktno uključeni u rat".
Moskva je i danas izjavila da bi korištenje zapadnog oružja za napade na ruski teritorij daleko od granice predstavljalo ozbiljno eskaliranje sukoba.
Koje su zadnje informacije? Ruski izvori na Telegramu navode da su čuli najmanje 14 velikih eksplozija u regiji Kursk. Snimke, snimljene u stambenom području, prikazuju crni dim u daljini.
Pro-ruski Telegram kanal Two Majors tvrdi da je Ukrajina ispalila do 12 raketa Storm Shadow u regiju Kursk, te su objavili slike dijelova raketa s jasno vidljivim imenom Storm Shadow. Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera rekao je da se njegov ured neće izjašnjavati o izvještajima ili operativnim pitanjima.
Britanija je ranije dozvolila Ukrajini korištenje Storm Shadow raketa unutar ukrajinskog teritorija. Ukrajinska Vlada stalno je pak pritiskala zapadne partnere da joj dopuste korištenje ovih raketa za napade duboko unutar Rusije, a odobrenje za korištenje ATACMS raketa dobila je od američkog predsjednika Joea Bidena ovog tjedna. Njegov nasljednik, Donald Trump, izjavio je da će završiti rat, ali nije naveo kako.
Storm Shadow rakete imaju domet veći od oko 250 km, što Ukrajini omogućuje dublje napade unutar Rusije.
Zapadne zemlje tvrde da je navodni dolazak više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika da se bore na ruskoj strani u posljednjim tjednima bio eskalacija koja "zaslužuje odgovor". Prva upotreba američkih raketa ATACMS u utorak, koja je pogodila ruski arsenal u regiji Briansk, izazvala je oštre reakcije Moskve, koja je najavila promjenu svoje nuklearne doktrine kako bi smanjila prag za upotrebu atomskog oružja. Washington je izjavio da ne vidi potrebu za prilagođavanjem vlastite nuklearne politike te su optužili Moskvu za "neodgovornu retoriku".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.