Bilo je za očekivati da će izraelski rat protiv Gaze izazvati neke nove točke sukoba, no u prvim danima rata najviše se spominjao prostor koji je najbliže - Zapadna Obala, Libanon, Golanska Visoravan... No, fokus sve više uzima zemlja koja se nalazi na više od 1600 kilometara od Izraela - Jemen.
Tijekom vikenda još nekoliko teretnih brodova u Crvenom moru napadnuto je dronovima i raketama. Izvori navode kako su meta postali izraelski brodovi ili brodovi povezani s Izraelom (gdje su vlasnici Izraelci). U svim dosadašnjim slučajevima Izrael odbacuje tvrdnju da su izraelski brodovi napadnuti, iako neke konkretne potvrde nedostaje.
Jemen je zaokupio globalnu pozornost nakon što su Hutiji pobunjenici počeli lansirati balističke projektile i bespilotne letjelice na Izrael krajem listopada.
Obilježavajući primjetan pomak u svojim sposobnostima, Hutiji su prije dva tjedna izveli sofisticiranu operaciju u Crvenom moru gdje su se spustili iz helikoptera i uz pomoć brzih čamaca uspješno oteli teretni brod i usmjerili ga u jemensku luku Hodeida.
Ovaj brod, "Galaxy Leader", povezan je s britanskom tvrtkom u djelomičnom vlasništvu Abrahama Ungara, jednog od najbogatijih pojedinaca u Izraelu.
Kao što je predviđeno u listopadu, Hutiji, koji su najmoćnija jemenska frakcija, sada su proširili svoj fokus na Crveno more, nakon što su pokazali da njihova napredna tehnologija projektila i bespilotnih letjelica može dosegnuti južne izraelske gradove poput Eilata. Jasno, tehnološki napredak svakako mogu zahvaliti otvorenoj iranskoj potpori, a Iran je jedan od najvećih, možda i najveći neprijatelj Izraela.
Nakon što su zaprijetili napadom na Izrael i američke baze kao odgovor na ofenzivu u Gazi, Hutiji su obećali da će gađati izraelske brodove u Crvenom moru. Kako se čini sad i ostvaruju te prijetnje, a i američki ratni brodovi u Crvenom moru imaju pune ruke posla odgovarajući na pozive u pomoć koje odašilju napadnuti brodovi.
"Naše su oči otvorene za stalno praćenje i potragu za bilo kojim izraelskim brodom", rekao je vođa Abdul-Malik al-Houthi u govoru.
Najnoviji potez Hutija izazvao je zabrinutost zbog potencijalnih poremećaja na vitalnoj globalnoj trgovačkoj ruti, kojom prolazi oko 14% globalne trgovine, posebice ugljikovodika.
Crveno more također je jedan od najstrože čuvanih trgovinskih koridora na svijetu, a SAD, Britanija, Francuska, Italija, Kina, Japan i Saudijska Arabija imaju vojnu prisutnost u Džibutiju, koji je samo 30 km od južnog Jemena.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.