NATO summit u Washingtonu i žrtvovanje za viši geopolitički cilj: Novi planovi mogu voditi i u potpuno brisanje Ukrajine s karte svijeta
U tijeku je NATO summit u Washingtonu, obilježava se 75. obljetnica osnutka ovog vojnog saveza. Glavna tema je Ukrajina, ali već se zna što se sigurno neće dogoditi - Ukrajina neće postati 33. članica vojnog saveza predvođenog SAD-om. Zar nije NATO članstvo glavni cilj aktualne administracije u Kijevu? Svakako, ali svima je jasno da do toga neće doći tako brzo jer posljedice bi bile ogromne. Umjesto toga Ukrajini će se, kako navode neki američki dužnosnici, dati "most prema NATO-u".
Ali što to uopće znači? To se i u Kijevu zasigurno pitaju. Ukratko, to su obećanja za neku hipotetičku budućnost, ali Ukrajini se zapravo poručuje da ne može računati na to da će postati NATO članica dok traje rat s Rusijom. Takva očekivanja jednostavno su nemoguća prije svega zbog činjenice da su sve NATO članice pokrivene Člankom 5, odnosno garancijom kolektivne obrane. Drugim riječima, kad bi Ukrajina sad postala NATO članica po nekom brzom postupku (kao Finska i Švedska) to bi značilo da sve NATO zemlje moraju odmah krenuti u aktivnu obranu Ukrajine, odnosno u rat s Rusijom.
Ekstremna karakteristika vlasti u Kijevu očitava se u tome što bi oni na takvu tvrdnju vjerojatno rekli - zašto ne? Ostatak svijeta zna zašto ne. Zato jer bi to bio početak Trećeg svjetskog rata, nuklearnog sukoba bez pobjednika.
Ono što iz NATO-a sad poručuju Ukrajini je to da im pružaju "most" prema članstvu, odnosno obećavaju im članstvo kad se rat završi. Jasno, ako Ukrajina više ne bi bila u ratu onda je mogu odmah primiti u NATO jer je ne moraju aktivno braniti.
Znači li to da NATO sugerira Ukrajini da što prije završi rat s Rusijom i "ukrca" se u NATO klub u kojem će onda biti posve sigurna? Ironično, ne. NATO lideri uopće ne pozivaju Ukrajinu da počne rat privoditi kraju. Upravo suprotno. Potiču je da ratuje i dalje te da eskalira rat protiv Rusije.
Američki predsjednik Joe Biden jučer je na otvorenju NATO summita poručio kako Ukrajina "može poraziti Putina". Drugim riječima, Ukrajini je dodijeljena sudbina da mora "poraziti Putina". Ali kako? Tako da se potpuno da u tu (samoubilačku) misiju. Da preda sve svoje ratno sposobne generacije za front, a Zapad će davati samo ono neljudsko - novac i oružje.
Ukrajini se poručuje da mora učiniti naizgled nemoguće - poraziti rusku vojsku koja ima daleko veće resurse u ljudstvu i opremi od nje. Poručuje joj se to uz tvrdnju da više ne mora brinuti oko toga hoće li joj na vrijeme stizati oružje nakon one vrlo neugodne epizode po nju početkom godine kada je američki Kongres blokirao pakete pomoći za Kijev zbog internih političkih svađa.
Okrutno je da se Ukrajini sad obećava "bezbrižno ratovanje" uz beskonačne količine zapadnog oružja - u trenutku dok se cijela američka kampanja okreće prema tome da će Joe Biden biti opako poražen u studenom ove godine. Što će onda biti s Ukrajinom? Što će biti s njenim "mostom prema NATO-u"? Mogao bi to brzo postati most prema nikuda ako Donald Trump osvoji vlast.
Izgleda da malo tko može uopće reći što bi bilo da Trump preuzme vlast. Jer i on sam se opet ponaša enigmatično. Iz Kijeva poručuju da ako zaista misli da može zaustaviti rat "u 24 sata" (kako je u nekoliko navrata rekao) onda neka podijeli te svoje ideje - ali od Trumpa nema reakcije.
I Rusi su skeptični. Iako američka obavještajna zajednica (čija "istraživanja" su zadnjih godina na razini medijske propagande) tvrdi kako Moskva preferira pobjedu Trumpa, veliko je pitanje je li to zaista tako. Iz Kremlja se ne žele javno očitavati previše, a Putin je nedavno čak rekao kako, bez obzira na neke zanimljive Trumpove komentare, Moskva i dalje preferira Bidena na vlasti u SAD-u.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.