Ne, ovo nije Las Vegas, ovo je nešto puno veće - Dobrodošli u Makao
Hong Kong je bivša britanska kolonija koja je sredinom 90-ih vraćena Kini. Svi su čuli za Hong Kong pošto je isti ujedno i jedan od najvažnijih financijskih centara svijeta. Hong Kong je ujedno jedna od dvije kineske tzv. specijalne administrativne regije. Drugim riječima, to su provincije koje imaju najvišu moguću razinu autonomije unutar Narodne Republike Kine. Dakle, Hong Kong je jedna, a druga? Druga se nalazi svega 60-ak kilometara zapadno od Hong Konga. Tamo se nalazi grad Makao.
Makao je također bivša kolonija, ali portugalska. Zapravo Makao je, kao trgovinska luka, iznajmljen Portugalu još za vrijeme kineske dinastije Ming 1557. godine. Makao će ostati pod kontrolom Portugala sve do 1999. godine kada je po sličnom sporazumu kao i Hong Kong transferiran Kini.
I baš kao i Hong Kong i Makao egzistira po principu "jedna zemlja, dva sistema", odnosno ima odvojenu političku vlast i ekonomski sistem od ostatke Kine. To znači da, između ostalog, ima više političkih stranaka, izbore, dok je u ostatku Kine (uz iznimku Hong Konga) na vlasti permanentno Komunistička partija Kine.
Tu neke sličnosti s Hong Kongom prestaju. Naime, za početak, Makao je znatno manji od Hong Konga, ima oko 600.000 stanovnika dok Hong Kong ima preko 7 milijuna.
Nadalje, kako bi se moglo i očekivati, činjenica da je Makao bio pod Portugalom, a Hong Kong pod Britanijom, osjeća se i vidi i dan danas. Unikatan spoj portugalske i kineske arhitekture u gradu Makao dovele su ga na popis UNESCO-ove svjetske baštine 2005. godine.
A ako je Hong Kong poznat po svojem financijskom centru (i svim drugim što vezujemo uz Hong Kong), po čemu je Makao poznat? Prije svega po svojim brojnim kockarnicama te zato i nosi često naziv "Las Vegas istoka". Tako je, Makao je velika kineska turistička destinacija ili točnije - kockarska turistička destinacija!
Jedna od brojnih kockarnica u Makaou
Tko god zna nešto o kockanju zna da "kuća uvijek dobiva" pa stoga ne čudi da je Makao grad s najvećim prihodima po glavi stanovnika na svijetu, a i po BDP-u po glavi stanovnika je pri samom svjetskom vrhu. Dobro se živi u gradu, a i dugo - prema aktualnim podacima Makao ima četvrti najduži životni vijek na svijetu.
Očekivano, cijeli prostor Makaoa je iznimno urbaniziran, a dvije trećine ukupne površine podignuto je na zemlji koja je ranije bila more, odnosno na nasutom prostoru.
Vjerojatno ste puno češće čuli za Las Vegas nego za Makao, što je i za očekivati imajući u vidu brojne popularne filmove koji su smješteni u američki grad koji često nosi naziv i "Grad grijeha". No, grijeha sigurno ne nedostaje ni kineskom ekvivalentu, a kad je riječ o kockanju kao industriji Makao je čak sedam puta veći od Las Vegasa!
Ali kako je uopće došlo do toga. Zar je Kina jednostavno preuzela Makao od Portugala 1999. i odlučila ga pretvoriti u kockarski raj? Saznat ćemo danas.
Priča o Makaou je zapravo priča o kineskom usponu i kineskoj globalizaciji. Očekivano, Makao je jedini teritorij unutar cijele Kine (uključujući pritom i Hong Kong) gdje je kockanje legalno.
Jasno, kockanje u Makaou nije kineski "izum", industriju kockanja su prvi pokrenuli Portugalci i to još u 19. stoljeću, točnije 1849. U to vrijeme Makao se poprilično razlikovao od zapadnih kockarnica, igre na sreću su većinom bile kineskih karakteristika, a tek kasnije u 20. stoljeću dolazi zapadni prepoznatljiv stil.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.