Zbog snažnog širenja delta soja koronavirusa sve veći broj zemalja spominje potrebu primanja i treće doze. Izrael već poziva svoje građane, starije od 60 godina, da se prijave za primanje treće doze cjepiva. U SAD-u se također zadnjih dana sve češće spominje treća doza. U isto vrijeme Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) već duže vremena poziva bogate zemlje da pričekaju s trećom dozom i drugim ne baš hitnim cijepljenjem (cijepljenje djece) te da daju svoje doze siromašnijim zemljama gdje je broj cijepljenih daleko niži jer cjepivo nikad nisu ni dobili (bar ne u dovoljnim količinama). Sad kad se epidemija razbuktala po zemljama tzv. Trećeg svijeta taj poziv još je i značajniji. No, čini se da - po običaju - bogati prvo brinu za sebe.
Ali virus je sve samo ne statičan. Trenutačno se jako puno priča o delta soju ovog koronavirusa, no postaje sve jasnije da ovo nije zadnji soj s kojime ćemo se suočiti. Stoga bi se moglo dogoditi da dok cjepiva dođu do siromašnijih zemalja možda će ta cjepiva biti skoro pa bezvrijedna.
Naime, kako je ovog tjedna upozorila glavna direktorica američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), Rochelle Walensky, koronavirus se u ovom trenutku možda nalazi svega "nekoliko mutacija" od toga da posve izbjegne aktualna cjepiva.
Trenutačna cjepiva, neka bolje, neka lošije, i dalje dobro štite od koronavirusa, barem od težih oblika oboljenja i smrti. No, već pojavom delta soja njihova učinkovitost se smanjila.
"Srećom još nismo u toj situaciji pošto nas cjepiva dobro štite od težeg oboljenja i smrti", istaknula je Walensky.
Ipak, delta soj pomrsio je brojne, možda i preoptimistične planove. Tako se sad ispostavilo da virus mogu širiti i cijepljeni pa se sad od njih očekuje da se i dalje pridržavaju mjera i koriste maske. Novost je tzv. zdravstvena propusnica koja će omogućiti da cijepljeni mogu slobodno koristiti brojne sadržaje poput restorana, prodajnih centara i sl., dok će necijepljenima pristup biti zabranjen - osim ako nemaju recentni negativni test na koronavirus.
Zbog ovih restrikcija, koje mnogi nazivaju i segregacijom stanovništva, ovih dana izbijaju velike demonstracije u sve većem broju europskih gradova. Očekivano, građani su frustrirani, ali ovo je scenarij kojeg smo predvidjeli još krajem prošle godine (vidi: Ne, ne ide se na sladoled: Države nabavljaju cjepivo da bi masovno cijepile svoje stanovništvo, a ne onog "tko hoće" - Kako će to izvesti i brzo? 3 su metode, a uz "klasičnu" prisilu tu su i učinkovite eksploatacija i segregacija). Izjave političara da će se "cijepiti samo onaj tko to hoće" uvijek su bile s figom u džepu. To vrijedi i danas, donekle (neki sektori, primjerice zdravstvo, u sve većem broju zemalja uvode obavezno cijepljenje), građani se mogu ne cijepiti, ali će ih se sustavno pretvarati u građane drugog reda. Pošto su vlasti pak uvjerene da je natpolovična većina ipak spremna primiti cjepivo protiv ove poveće manjine, ali ipak manjine, primjenjivat će sve stroža i stroža pravila.
Na kraju dana analizira se samo statistika, a ne frustracija građana. Stroga nova pravila će neminovno dovesti do još većeg broja cijepljenjih dok će manjina biti sve manja i sve glasnija.
Ali to je samo aktualni trenutak u ovoj pandemiji. Situacija bi već na jesen mogla biti poprilično drugačija, nažalost čini se da će biti lošija... Broj mrtvih će zasigurno početi brže rasti, a onda je opet virus "na potezu". Ako je točno, kako se tvrdi, da i cijepljeni mogu biti prenosnici virusa onda to znači da virus i dalje ima na raspolaganju ogroman broj domaćina među kojima može dodatno mutirati.
Virolozi to zovu "mutantima bjeguncima" - odnosno riječ je o novim sojevima koji će se razvijati upravo kako bi izbjegli obranu postavljenu u vidu cjepiva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.