Njemačke vlasti danas su objavile kako je bojni otrov Novičok upotrebljen protiv Alekseja Navaljnog, istaknutog ruskog opozicijskog aktera. Glasnogovornik njemačke Vlade, Steffen Seibert, ne ostavlja nikakav prostor za sumnju - ističe kako su toksikološka ispitivanja obavljena na uzorcima u njemačkom vojnom laboratoriju te kako rezultati predstavljaju "nepobitni dokaz da se radi o kemijskom nervnom agensu iz skupine Novičok". Dakako, riječ "Novičok" odmah nas vraća u 2018. godinu i trovanje bivšeg ruskog dvostrukog agenta Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije u Engleskoj.
Prošlo je već dvije godine od Skipal afere i taj misterij nikada do kraja nije razjašnjen. Kao prvo, ne zna se gdje se Sergej i Julija Skripal danas nalaze, no pretpostavlja se da su sklonjeni negdje te možda žive pod novim identitetom. Kao drugo, spomenuti Novičok je bojno oružje razvijano u Sovjetskom Savezu i kasnije Rusiji, u periodu od 1971. do 1993. - ako je isti korišten protiv Skripala 2018. i sada protiv Navaljnog, nešto tu "ne štima". Naime, Novičok se smatra jednim od najsmrtosnosnijih bojnih otrova ikad stvorenih, no imamo i Sergeja i Juliju Skripal koji su se u potpunosti oporavili nakon hospitalizacije, a Aleksej Navaljni, iako se još uvijek nalazi u komi, više nije u životnoj opasnosti.
Ipak, prema konačnom izvještaju OPCW-a (međunarodna organizacija za prohibiciju kemijskog oružja), četiri laboratorija diljem svijeta došli su do istog zaključka po pitanju Skripal afere - Skripalovi su otrovani upravo Novičokom.
Još nekoliko riječi o samom agensu. Isti je stvoren u Sovjetskom Savezu 70-ih godina i imao je četiri primarna cilja:
1) Da ga se ne može detektirati tadašnjom NATO opremom za kemijsku detekciju.
2) Da može djelovati i kroz zaštitnu opremu.
3) Da bude sigurniji za transfer.
4) Da svojim svojstvima može zaobići popis zabranjenih kemijskih oružja sukladno Konvenciji o kemijskom naoružanju.
Gledajući iz perspektive argumenta da protiv Skripala zaista jest korišten Novičok, kako zagovornici te tvrdnje objašnjavaju činjenicu da su Skripali preživjeli napad? Postoji nekoliko argumenata. Prvi je onaj da nisu bili dovoljno dugo izloženi otrovu. Naime, svaki smrtonosni bojni otrov ubija na dva načina - ili količinom ili duljinom izloženosti istom. Ukoliko su Skripali bili tek kraće vrijeme izloženi Novičoku (koji je zapravo sitni nevidljivi prah, nije plin) moglo se dogoditi da prežive. Drugi argument je onaj koji se tiče potentnosti samog otrova, odnosno ako je riječ o "dozi" Novičoka koji je stvoren prije pola stoljeća isti je u međuvremenu izgubio na snazi (kao i gotovo svaki bojni otrov koji dugo stoji uskladišten).
Tvrdnja da su ruske tajne službe (optužuje se ruska vojna obavještajna služba GRU) poslale svoje ubojice u Englesku sa "prastarim otrovom" nekima zvuči jako neuvjerljivo, drugima itekako uvjerljivo. I ovdje imamo argumente za i protiv. Činjenica jest da su ljudi u modernoj Rusiji "stradavali" na razne načine, pa i trovanjem (o nekim periodima SSSR-a da ni ne govorimo). S druge strane Skripal afera buknula je neposredno prije održavanja Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji 2018. godine. Ubojstvo, ili čak pokušaj ubojstva u stranoj zemlji najgori je mogući "PR" koji bi si Rusija mogla stvoriti u datom trenutku. Kako to objasniti? Zar su mislili da Novičok (ako je bio Novičok) neće biti detektiran (kao takav je i stvaran u doba SSSR-a na kraju krajeva)? Teško. Tajne službe na Zapadu još od 90-ih godina upoznate su s Novičokom i mogu ga detektirati, a to su svakako znale i ruske službe.
Nadalje, kako god da je nastradao bivši ruski špijun (koji je kasnije promijenio stranu te tako postao dvostruki špijun), taman da je stradao u "sumnjivoj prometnoj nesreći", britanske vlasti bi prstom uprle u Kremlj. Naravno, ovo je priča koja se može beskonačno rastezati jer netko će reći da je Skripal bio do te mjere opasan po rusku vlast da su ga jednostavno "morali ukloniti".
Što je prava istina vjerojatno ćemo teško saznati. Činjenica jest da je Sergej Skripal bio upleten u razne mutne poslove i mnogo godina nakon što je prestao raditi za Rusiju. Isto tako je i činjenica da je ova afera buknula u vrijeme velikog srozavanja odnosa između Zapada i Rusije, a posljedica iste bila je masovno izbacivanje ruskih diplomata iz zapadnih zemalja. Neki će reći, imajući u vidu kretanje geopolitike, da je Skripal afera mnogima došla "kao naručena" u sklopu šireg plana izolacije Rusije.
Ništa se bitno nije promijenilo od 2018. do danas, štoviše, situacija je postala još i gora. Diljem Zapadnog svijeta vlada jedna poprilično velika paranoja da Rusija, nekako, uspijeva u naumu potkopavanja liberalne demokracije te se njeno "djelovanje" traži u gotovo pa svakom izbornom rezultatu koji je nepovoljan po interese Zapada (najnoviji primjer, o kojem ćemo sigurno opširnije govoriti u narednim danima, je Crna Gora).
Krenimo sada sa Skripal afere na novu Navaljni aferu. Sergej Navaljni, za razliku od Skripala za kojeg do 2018. nitko nije niti čuo, vrlo je poznata ličnost u Rusiji i izvan Rusije. No, činjenica da je poznat ne znači i da je poduprijet.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.