Teško je ne primjetiti da se nedavna vijest o pojavi novog soja koronavirusa, koji je dobio naziv omikron, počela prenositi diljem svijeta kao kakav scenarij filma katastrofe. Soj se navodno širi vrlo brzo, ali ne brzo kao i panika. Panika je pak zadnje što bi se trebalo poticati u ovakvim trenucima jer može dovesti do vrlo pogrešnih odluka, kako na osobnoj tako i na državnim razinama. Sagledajmo stoga situaciju maksimalno objektivno uzevši u obzir sve informacije s kojima za sad raspolažemo kao i potencijalne scenarije koji iz ovog mogu proizaći.
Novi soj koronavirusa pojavio se na jugu Afrike. Svega dva dana nakon što je svijet saznao za postojanje istog, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila ga je "sojem koji izaziva zabrinutost". Riječ je o WHO kategorizaciji, a ovo je najozbiljnija kategorija i prvi put da se jedan soj koronavirusa stavlja u istu od delta soja prije godinu dana. Brojne zemlje diljem svijeta reagirale su zabranom ulaska osobama koje dolaze iz nekoliko zemalja na jugu Afrike kao što su Južna Afrika, Bocvana, Zimbabve itd. No, imajući u vidu da je novi soj već otkriven u Belgiji, Hong Kongu, Njemačkoj, Britaniji i drugdje (popis će se zasigurno uskoro početi naglo povećavati) to nam pokazuje da je već prekasno za ovakve mjere. Zapravo moglo bi se reći kako su ove zabrane ulaska iz spomenutih zemalja više političke reakcije jer države moraju pokazati da "nešto rade" kako bi se spriječilo širenje novog soja. U praksi te mjere će se uskoro pokazati gotovo beskorisne jer već imamo dvije godine iskustva s nemogućnošću zaustavljanja novih sojeva. Nije da je takvo što nemoguće, ali volje - političke i ekonomske - jednostavno nema.
Dakle, umjesto prevencije morat ćemo se još jednom baviti sanacijom. Odabirom takvog pristupa već smo, može se reći, izgubili dvije godine i preko 5 milijuna ljudi, no pristup se neće mijenjati.
Zašto je novi soj proglašen sojem koji izaziva zabrinutost? Zbog brojnih mutacija koje su otkrivene kod istog. Riječ je o poprilično velikom broju mutacija, oko 50 njih prema kojem se omikron razlikuje od drugih varijanti. Nadalje, to je znatno veći broj mutacija nego što je bio slučaj kod prethodnih varijanti, odnosno sojeva. Ključan razlog zašto ovaj novi soj "zabrinjava" je činjenica da se oko 30 mutacija nalazi na njegovom proteinu šiljka. Kratki podsjetnik - koronavirus uzrokuje infekciju pomoću proteina na svojoj površini, tzv. proteina šiljka (engl. "spike protein"). Njime se veže za stanice tijela te ulazi u njih i uzrokuje bolest. Pošto djeluje na taj način većina cjepiva razvija se tako da cilja protein šiljka stvarajući u organizmu antitijela koja ciljaju šiljak i onemogućavaju ulazak koronavirusa u stanice domaćina.
Jasno, ako je pak taj dio virusa sad toliko mutirao, kao što nam informacije sugeriraju, to znači da antitijela - dobivena cjepivom ili prirodnim imunitetom - jednostavno neće prepoznati ovaj novi soj virusa. Hoće li tako biti ili će dosadašnji imunitet davati određenu zaštitu, u ovom trenutku je nemoguće odgovoriti jer se o novom soju još uvijek ne zna dovoljno, ali to su neke pretpostavke, potencijalna opasnost proizlazi iz toga.
Kako će nastale mutacije utjecati na ponašanje virusa još uvijek nije poznato, no mogao bi postati zarazniji, mogao bi postati otporan na trenutačno dostupna cjepiva, mogao bi u konačnici učiniti i druge preventivne mjere manje učinkovitima, kako po pitanju same zaraze tako i liječenja. Ljudi koji su preboljeli Covid-19 mogli bi se ponovno zaraziti, isto vrijedi i za one koji su se cijepili, bez obzira s koliko doza - ukoliko se ispostavi da ovaj novi soj ide u tom pravcu.
Mogu li se pak postojeća cjepiva preurediti na način da ciljaju novi soj i nude zaštitu protiv istog? Mogu, ali za takvo što će biti potrebno vrijeme, možda i dosta vremena, govorimo o tjednima, potencijalno mjesecima.
Kako to i inače biva prvu reakciju na paniku najsnažnije osjeća tržište, a dionice na burzama krenule su naglo nizbrdo te je jučer zabilježen najveći pad još od veljače (ironično, baš na "Crni petak"). Očekivano, snažan udarac doživjele su dionice kompanija koje se bave putovanjima i prijevozom - kruzeri, aviokompanije... Na tržištu je brzo zaključeno koji bi mogao biti najgori scenarij - virus koji eliminira dosadašnju zaštitu te ulazak svijeta u novi teški lockdown.
Činjenica da neki od vodećih znanstvenika, primjerice talijanski virolog Roberto Burioni, poručuju kako se skoro pa ništa o ponašanju novog soja još uvijek ne zna nije pomogla u sprečavanju širenja panike diljem svijeta.
No, neki detalji se ipak znaju, a iznose se u novom izvješću WHO-a. To još uvijek nisu detaljne studije već tek inicijalne opservacije, no iste sugeriraju da se ovaj soj širi brže nego dosadašnji. Jasno, vijest o novom soju naročito je nervozno dočekala Europa, što ne čudi imajući u vidu da je stanje na Starom kontinentu u zadnje vrijeme poprilično teško.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.