Od Machiavellija do Prigožina: Višestoljetne lekcije koje ruska vlast izučava po brzom postupku
Visoki ruski zastupnik, general Andrej Kartapolov, koji predvodi Vijeće za obranu pri donjem domu ruskog parlamenta, poručio je kako se Wagner više neće boriti na prostoru Ukrajine pošto njihov šef, Jevgenij Prigožin, nije potpisao sporazum s ministarstvom obrane. Podsjetimo, rok za potpisivanje tog sporazuma je kraj ovog mjeseca, odnosno sutra je zadnji dan, a nema nikakve naznake da bi Prigožin, koji je vjerojatno u Bjelorusiji, mogao promijeniti mišljenje.
"Kao što znate, nekoliko dana prije pokušaja pobune, ministarstvo obrane je reklo da sve formacije koje obavljaju borbene zadaće moraju potpisati ugovore s ministarstvom obrane. Svi su počeli provoditi ovu odluku... svi osim gospodina Prigožina", rekao je Kartapolov.
Također je istaknuo kako to znači da se Wagnerove snage više neće boriti na prostoru Ukrajine i neće više dobivati državni novac. Kartapolov ističe da je Prigožin zatim počinio izdaju zbog vlastitih "pretjeranih ambicija".
Hoće li se Wagner držati te odluke? Jesu li se njihove snage povukle iz Ukrajine? Je li dio njihovih boraca prešao na stranu ruske vojske nakon što je Putin poručio da će to moći učiniti uz amnestiju? Sve to je još poprilično nepoznato, no očito je da se Moskva želi maksimalno distancirati od Wagnera te ih izbaciti s ukrajinskog fronta.
Jasno, prije tjedan dana to još uvijek nije bio slučaj, tada je Wagner još bio koristan, ali nakon događaja od prošle subote sve se mijenja.
Ruski vrh na čelu s Putinom nije prvi koji se koristio plaćenicima i "privatnim vojskama" u sklopu ratovanja, ali to je praksa koja često ne završi dobro.
Čovjek koji je kroz stoljeća postao sinonim za odvajanje politike od morala, talijanski diplomat i filozof u vrijeme renesanse, Niccolo Machiavelli, u 16. stoljeću poručuje: "Kažem stoga da oružje kojim princ brani svoju zemlju je ili njegovo vlastito ili su to plaćenici. A plaćenici su beskorisni i opasni - i ako se oslanja na njih neće biti ni čvrst ni siguran, jer su razjedinjeni, ambiciozni i bez discipline".
Nekoliko stoljeća kasnije, očito je da Machiavelli govori i o Wagneru, i svim sličnim skupinama između.
Ako je Putin čitao Machiavellija, a bilo bi pomalo apsurdno da nije s obzirom da vlada najvećom zemljom svijeta već desetljećima, onda zna i za lekciju o plaćenicima, ali je možda mislio da može nadmudriti i nadigrati višestoljetne konstante. Kako? Možda tako da iskoristi usluge plaćenika i riješi ih se na vrijeme, prije no što ovi postanu presnažni.
To se i pokušalo, iako na jedan krajnje legalistički način koji je Prigožina samo dodatno razbjesnio. Izgledalo je kao da bi pristao na razne opcije (na jednu na kraju i jest), ali nikako ne na podređivanje onom kojeg naročito prezire, ministra obrane Sergeja Šojgua, dakako.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.