Mjanmar postaje sve veće krizno žarište. Broj mrtvih u sukobima prosvjednika i vojne hunte raste, a brojne zemlje sve oštrije osuđuju vojni vrh u Mjanmaru te se pripremaju sankcije i druge mjere. Iz SAD-a su sinoć poručili kako pokreću evakuaciju svojih diplomata i njihovih obitelji iz Mjanmara, a ostaje samo esencijalno osoblje. U ovakvoj situaciji, moglo bi se reći, samo još nedostaje da tamošnja kriza dobije elemente posredničkog sukoba između SAD-a i Rusije. No, neke informacije upućuju na to da bi se baš takav scenarij i mogao dogoditi...
Prije nekoliko dana, 27. ožujka, u Mjanmaru se obilježavao nacionalni praznik, Dan oružanih snaga. Tim povodom održana je velika vojna parada, a u isto vrijeme bio je to i najkrvaviji dan od državnog udara 1. veljače - u sukobu sa snagama sigurnosti ubijeno je više od 100 osoba.
Kakve to veze ima s Rusijom? Ima u tu ruku što je na velikoj vojnoj paradi u Nay Pyi Tawu (glavni grad Mjanmara) prisutan bio i visoki ruski dužnosnik, zamjenik ministra obrane, Aleksandar Fomin. Tih dana iz Moskve su poručili nešto što se još niti jedna zemlja ne usuđuje (čak ni Kina) - izjavili su kako žele "osnažiti vojnu suradnju s Mjanmarom".
Može li se reći da to znači da je Rusija odabrala stranu? Je li za njih general Min Aung Hlaing pučist ili novi vladar Mjanmara? Geopolitički protivnici Rusije reći će da se Rusija svrstala na stranu vojne hunte iako pitanje je li to zaista tako ili Moskva vidi novog potencijalnog kupca za njena naoružanja te zato odmah i poziva na jačanje "vojnih odnosa".
No, ako Rusija ima geopolitičkih ambicija proširiti svoj utjecaj na ovaj prostor, onda se kaos u Mjanmaru može promatrati i kao svojevrsna prilika iako vrlo rizična.
Činjenica jest da je (dvodnevni) posjet zamjenika ruskog ministra obrane prvi posjet jednog visokog stranog dužnosnika Mjanmaru otkako je vojska izvela državni udar 1. veljače. Velika većina zemalja bojkotirala je vojnu paradu u Mjanmaru. Vojne atašee su pak poslale Kina, Indija, Pakistan, Bangladeš, Tajland, Laos i Vijetnam, odnosno susjedne zemlje i zemlje šire regije.
Fomin je rekao kako Moskva smatra Mjanmar "saveznikom od povjerenja i strateškim partnerom u Aziji". Zar već? Dobro, vojna hunta koja je sad preuzela vlast i nije baš neka nova nepoznata struktura. Demokratske godine Mjanmara, odnosno zadnje desetljeće, svejedno su bile u sjeni moćne vojske pa je tako i Aung San Suu Kyi s njima blisko surađivala (zbog čega je i na Zapadu bila na meti kritike, naročito glede progona Rohingya manjine). Kada Fomin spominje Mjanmar kao "saveznika od povjerenja" ne misli da je takav saveznik stvoren 1. veljače 2021. Ipak, činjenica jest da je za vrijeme parade Fomin dobio na poklon ceremonijalni mač od generala Hlainga kao znak pažnje...
Fomin je od generala Hlainga dobio na poklon ceremonijalni mač
Ako se pak želi dodatno povezati Rusiju i vojni udar u Mjanmaru, što bi idealno odgovaralo nekim geopolitičkim ambicijama u SAD-u i drugdje, može se istaknuti kako je svega dva tjedna prije puča u Mjanmaru bio i Fominov šef, ruski ministar obrane Sergej Šojgu. Tamo je s vlastima potpisao prodaju Pancir-S1 raketnih sustava, Orlan-10E dronova i druge vojne opreme (radarski sustavi).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.