Opscene razine bogatstva i totalna dominacija elite od 1%: U prošlom desetljeću superbogati spremili su u džepove 40 bilijuna USD, a porezi prema njima su na povijesno niskim razinama
Unatoč ogromnim prihodima porezi na bogate su pali na "povijesno niske razine", navodi nevladina organizacija Oxfam koja je kreirana još 1942. godine te se od onda bori protiv globalnog siromaštva, a postala je poznata po svojim opsežnim izvješćima u kojima se dokumentira sve veći jaz između bogatih i siromašnih u svijetu.
U novom izvješću Oxfam upozorava na "opscene razine" nejednakosti u svijetu gdje 1% najbogatijih uzima sve dok ostatak od 99% čovječanstva dobiva "samo mrvice".
Ipak, neke zemlje nastoje učinit nešto po tom pitanju. Brazil je tako međunarodnu suradnju na oporezivanju superbogatih postavio kao prioritet svog predsjedanja G20 skupinom zemalja koje predstavljaju 80% svjetskog BDP-a.
Na ovotjednom summitu u Rio de Janeiru očekuje se da će ministri financija G20 postići napredak u pogledu načina povećanja nameta ultrabogatima i sprječavanja milijardera da izbjegavaju porezne sustave. Inicijativa uključuje određivanje metodologija za oporezivanje milijardera i drugih osoba s visokim dohotkom. O prijedlogu se očekuje žestoka rasprava na summitu u četvrtak i petak, pri čemu se već zna da će Francuska, Španjolska, Južnoafrička Republika, Kolumbija i Afrička unija biti za, ali Sjedinjene Države, očekivano, odlučno protiv.
Oxfam je prijedlog nazvao "pravim lakmus testom za G20 zemlje", pozivajući ih da provedu godišnji porez na neto bogatstvo od najmanje 8% na "ekstremno bogatstvo" superbogatih.
"Trenutak za povećanje poreza superbogatima je neporeciv", rekao je Max Lawson iz Oxfam Internationala. "Imaju li G20 političku volju uspostaviti globalni standard koji stavlja potrebe većine ispred pohlepe nekolicine iz elite?", naglasio je.
Oxfam navodi da je brojka od 42 bilijuna USD gotovo 36 puta veća od bogatstva koje je akumulirala siromašnija polovica svjetskog stanovništva. Unatoč tome, milijarderi diljem svijeta "plaćaju poreze manje od 0,5 % svog bogatstva", navodi se. Gotovo četiri od pet svjetskih milijardera dolaze iz G20 skupine.
Što se pak brazilske inicijative tiče, ona jest pohvalna, ali sličnih inicijativa je do sad bilo dosta i u konačnici niti jedna nije bila uspješna, odnosno sve je ostalo "po starom" - bogati bivaju sve bogatiji, a siromašni sve siromašniji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.