Osvrt na godišnju konferenciju kineskog ministra vanjskih poslova: Kako "snaga mira i stabilnosti" misli održati suradnju sa Zapadom dok je se aktivno potkopava? Nije li Rusija to već probala?
Kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi, održao je govor u sklopu Nacionalnog narodnog Kongresa te se pritom osvrnuo na trenutačno aktualne teme u kineskoj diplomaciji, naročito po pitanju odnosa sa SAD-om. Naglasio je kako SAD ima "krivu percepciju" prema Kini, nabrajajući načine na koji Washington radi protiv Kine, ali pomirljivim tonom nudeći suradnju.
Sam stav Kine poprilično podsjeća na ruski stav prije kojih 13 godina, u vrijeme kad su napetosti počele rasti, ali još uvijek nisu eskalirale do razine animoziteta koji će kasnije otići u najgore srozavanje odnosa od Hladnog rata. Pod uvjetom da se nešto drastično ne promjeni, Kina bi danas mogla biti tamo gdje su Rusija i SAD bili prije nešto više od desetljeća. Dakako, američki izbori u studenom mogli bi ubrzati degradaciju američko-kineskih odnosa ako pobjedu odnese Donald Trump koji je već najavio kako želi ponovno ući u tarifni rat s Kinom kojeg je započeo u prvom mandatu.
Valja pritom podsjetiti i na činjenicu kako je diplomatsko i odmjereno pristupanje SAD-u, uključujući pokušaj smirivanja odnosa, nešto što je sve vrijeme profil djelovanja kineskog ministra Yia. No, nije bilo uvijek tako - imala je Kina početkom prošle godine za ministra vanjskih poslova Qin Ganga (a prije njega MVP je isto bio Wang Yi!) koji je zastupao puno agresivniju vanjsku politiku prema SAD-u, no partijski vrh ga je bez pojašnjenja smijenio. Zapravo, pojašnjenje se nudi samo od sebe - Peking očito smatra da bi se prema Americi još uvijek trebalo ići blago i bez previše talasanja (vidi: Analiza: Zašto je smijenjen Qin Gang? Zašto je kineski partijski vrh maknuo jedinog čovjeka koji je znao uzvratiti na američki pritisak?)
U svom govoru Wang Yi je poručio kako se SAD drži pogrešne percepcije Kine i tek treba ispuniti svoja "obećanja" unatoč određenom napretku otkako su se predsjednici Joe Biden i Xi Jinping sastali prošlog studenog.
Govoreći na konferenciji za novinare na marginama godišnjeg sastanka parlamenta u Pekingu, Wang je rekao da se razmjena između dvaju zemalja može nastaviti samo ako obje strane "poštuju i priznaju svoje razlike" (ovo isto poprilično podsjeća na vrijeme kad su rusko-američki odnosi počeli ići silaznom putanjom).
"Mora se istaknuti da se pogrešna percepcija Kine od strane SAD-a nastavlja, a obećanja koje je SAD dao nisu stvarno ispunjena", rekao je Wang narodnom kongresu.
"Metode suzbijanja Kine stalno se obnavljaju, a popis jednostranih sankcija stalno se proširuje", rekao je.
"Zločini" koje su SAD željele dodati popisu koje je Kina navodno počinila "dosegli su nevjerojatnu razinu", rekao je Wang.
"Ako SAD uvijek govori jedno, a radi drugo, gdje je njihov kredibilitet velike sile? Ako SAD postane nervozan i tjeskoban kada čuje riječ 'Kina', gdje je njihovo samopouzdanje kao velike sile? Ako je SAD opsjednut potiskivanjem Kine, na kraju će naškoditi sami sebi", naglasio je.
Ipak, nije tajna da Kina "lakše diše" dok su demokrati na vlasti u SAD-u, a Biden je - tvrdi za vrijeme konferencije Wang - jasno dao do znanja da SAD neće tražiti novi Hladni rat niti nastojati promijeniti kineski sustav ili pak podržati neovisnost Tajvana.
U godišnjoj i širokoj raspravi, Wang je dao relativno odmjeren ton dok je također spominjao odnose s Rusijom i sukob u Ukrajini, Europu, kinesko gospodarstvo, ali i umjetnu inteligenciju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.