O tome da će i Rusija i Kina morati smanjiti svoju ovisnost o američkom dolaru nešto je o čemu se već godinama priča, a potreba za tim postaje sve urgentnija. Rusiji je to već neko vrijeme jasno, a Kini možda tek postaje.
Upravo traje trenutak u kojem se Rusija i Kina simultano nalaze pod sve većim američkim pritiskom, što obično nije bio slučaj pošto su američke vlasti češće bile fokusirane na jednu ili drugu "prijetnju", ali Bidenova administracija ima, čini se, velike ambicije.
Dakako, pritom se referiramo na nedavni sastanak američkih i kineskih visokih dužnosnika u američkom gradu Anchorage, najvećem gradu savezne države Aljaska. Trebao je i mogao je to biti vrlo proceduralni susret. Mogao je biti i iskorišten za popravljanje odnosa s Kinom nakon četiri godine Trumpove administracije i žestokih napada. No, dogodilo se upravo suprotno - američki državni tajnik Antony Blinken pokrenuo je žestoki "rafal" po svojim gostima spominjući im sve od Xinjianga do Honga. Joe Biden kasnije je rekao kako se ponosi na svog državnog tajnika, valjda zato što je rekao Kinezima "što ih ide" (opširnije: Neviđeni sukob u Anchorageu: Prvi visoki susret američkih i kineskih dužnosnika od dolaska Bidena na vlast pretvorio se u žestoku svađu).
U isto vrijeme Biden se inati protiv Rusije te Putina naziva "ubojicom" i "čovjekom bez duše". SAD uvodi Rusiji i dodatne sankcije zbog svega što mogu prikupiti (uplitanje u američke predsjedničke izbore, uhićenje Alekseja Navaljnog...).
U vrijeme ovog dvostrukog američkog udaranja po Rusiji i Kini ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov uputio se u Peking. I bit će to možda njegovo najvažnije diplomatsko putovanje do sada. Naime, on odlazi u Peking upravo s misijom kako bi Kinezima pojasnio, ili barem pokušao pojasniti, da je vrijeme da se zajedno odmaknu od američkog dolara.
Lavrov u Pekingu, 22.3.2021. (izvor fotografije: Rusko ministarstvo vanjskih poslova)
Jasno, da bi to imalo učinka Rusija i Kina morale bi donijeti zajedničku odluku, ne može samo jedna (a naročito ne samo Rusija!).
Poruka Lavrova je vrlo jasna - Rusija i Kina moraju smanjiti svoju ovisnost o američkom dolaru, ali i o zapadnim sustavima plaćanja pošto sve dok to ne naprave, jasno, bit će oboje lake mete za američki pritisak i sankcije.
Lavrov će provesti dva dana u Kini, danas i sutra. Sastat će se tamo s brojnim kineskim visokim dužnosnicima, no hoće li isti imati sluha? Nije tajna da su Kinezi Rusima ranije na takve ideje odgovarali nešto poput "slažemo se, ali, eto, nama se baš i ne žuri...".
Jasno, Kini se sve do nedavno "nije žurilo" jer ni pritisak prema njoj još nije bio velik. Zapravo tek dolaskom Trumpa kreće vrlo snažan pritisak prema Kini i to ne čak odmah na početku njegove administracije već kasnije, kada je postalo jasno da Kina neće pristati na američke zahtjeve (primarno što se tiče većeg otvaranja vlastitog tržišta za američki kapital).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.