Pakleni planovi za rat između Rusije i NATO-a: Na Dunavu ne smije izbiti Treći svjetski rat, čak i ako Kijev ne bi imao ništa protiv
Ruske snage već neko vrijeme ciljaju ukrajinske luke na Dunavu, uz samu rumunjsku granicu, nastojeći tako blokirati alternativne pravce za ukrajinski izvoz žita - očito kako bi još i više nedavno raskinuti crnomorski sporazum učinili nezamjenjivim (te pritom dobili popuštanje Zapada prema određenim sankcijama koje su nametnute, direktno ili posredno, prema Rusiji). Dakle, napadaju se ukrajinske luke, infrastruktura, skladišta žita... A sve to se događa u neposrednoj blizini NATO i EU teritorija, odnosno Rumunjske.
Naravno, činjenica da se ove eksplozije i sukobi događaju uz samu granicu predstavlja opasnost od pogreške, incidenta, namjernog ili nenamjernog događaja koji bi proširio konflikt izvan ukrajinske granice na teritorij Rumunjske. Ali to je u praktičnom smislu neizvedivo, odnosno izvedivo je na način da bi takav incident - kad bi bio dovoljno "ozbiljan" (u prijevodu: incident s većim brojem mrtvih na rumunjskoj strani) - mogao predstavljati početak direktnog sukoba između Rusije i NATO-a, pošto NATO posjeduje klauzulu o kolektivnoj obrani (napad na jednu zemlju je napad na njih sve). I iako to još nije "svjetski rat", vrlo lako bi mogao biti ona glavna stepenica koja vodi prema tome.
Kako to da onda ukrajinska infrastruktura nadomak Rumunjske, odnosno NATO-a, biva gađana i uništavana, a nitko ne diže paniku od moguće totalne eskalacije? To se vjerojatno pitaju i u Kijevu iako je stvar vrlo jasna. Ako pogledamo unatrag vidjet ćemo da se ovakvi incidenti zapravo ne "događaju" već da im se gotovo uvijek priprema teren, a onda kad se dogode - namjerno ili slučajno - reakcija je već najavljena i pripremljena.
Sjetimo se, recimo navodnog kemijskog napada sirijske vojske u Ghouti. Tom incidentu prethodilo je čak nekoliko tjedana tvrdnji i sugestija da bi američka vojska mogla intervenirati u Siriji ako bi se baš takav (!) kemijski napad dogodio. Naravno, na kraju se i dogodio i vrlo vjerojatno je i preminulo više stotina ljudi (brojke drastično variraju od izvora do izvora), ali je itekako upitno tko je izveo napad. Seymour Hersh, poznati istraživački novinar, u svojem velikom istraživanju zaključio je da su taj napad 2013. izveli ekstremisti uz moguću potporu skupina iz Turske.
Zamislimo sad situaciju da odjednom svi zapadni mediji krenu "intenzivno spekulirati" što li bi se dogodilo da, recimo, ruski dron padne na teritorij Rumunjske. Bi li to bio okidač za NATO-ov Članak 5? Bi li u tom slučaju Bukurešt trebao pozvati na kolektivnu obranu i reći da je upravo napadnut od strane Ruske Federacije?
Da se odjednom svi raspišu o takvoj scenariju, što srećom (barem za sada) nije slučaj, to bi bilo - baš kao i tog tragičnog ljeta u Siriji - skoro pa "poziv" da se takvo što i dogodi.
No, u izostanku "poziva" svakakve stvari mogu se dogoditi, kako smo i rekli - namjerno ili slučajno, a činjenica je da je rumunjski teritorij jako blizu točkama koje Rusija gađa zadnjih dana.
Sad se oglasila Ukrajina. Tvrde da se nešto i dogodilo. Tvrde da su ruski dronovi pali na teritorij Rumunjske za vrijeme napada na obližnji ukrajinski grad.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je na konferenciji za novinare u Kijevu kako Ukrajina posjeduje "foto-dokaze" koji potvrđuju ove izjave. No, Rumunjska je ubrzo reagirala te odbacila tvrdnje koje dolaze iz Kijeva.
Sve ovo događa se u vrijeme dok se turski predsjednik Erdogan nalazio u Sočiju na sastanku s Putinom te su tamo razgovarali o obnovi crnomorskog sporazuma i drugim temama. Jasno, valja podsjetiti do koje mjere Kijev frustrirano promatra sam koncept takvog sastanka. Administracija Volodimira Zelenskog htjela bi da Vladimir Putin bude apsolutna persona non grata, da se nitko, nigdje, ni pod kojim uvjetima više ne sastaje s njim, odnosno da se sastanak s Putinom tretira kao povijesna kontroverza na razini sastanka s Hitlerom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.