Reakcije na prošlomjesečni posjet Joea Bidena Saudijskoj Arabiji još se ne smiruju, što je i očekivano pošto je tek ovog tjedna stigao direktan i konačan odgovor. Podsjetimo, Biden je prošlog mjeseca došao na sastanak sa saudijskim vlastima, uključujući i s prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom - iako je za vrijeme kampanje 2019. tvrdio kako će "izopćiti" Saudijsku Arabiju zbog njihovih kršenja ljudskih prava (misleći pritom, dakako, ponajviše na ubojstvo saudijskog disidenta i kolumnista Washington Posta, Jamala Khashoggija). Ali to je bila 2019., a u 2022. Joe Biden je morao potpuno pogaziti svoje riječi jer se geopolitička situacija drastično promijenila.
Globalna ekonomska kriza koja se vuče još od početka pandemije u kombinaciji s ratom u Ukrajini (i brojnim sankcijama koje su SAD i Europa uveli Rusiji) dovela je do situacije koja se sad već snažno osjeća i u SAD-u, ponajviše na benzinskim crpkama, ali i u kupnji osnovnih namirnica kao što je hrana. Također se osjeća i na popularnosti predsjednika Bidena koja je u kontinuiranom padu.
Prema statistici organizacije Gallup potpora za Bidena pala je na 38%.
Potpora za Joea Bidena prema organizaciji Gallup
Prema nekim izvorima kao što je Fox News ta potpora je još i znatno manja, 31%, no u ovoj priči teško da se Fox News može smatrati baš relevantnim izvorom pošto je to pro-republikanski medij. Ipak, Biden bi u konačnici mogao završiti s nižim rejtingom čak i od Trumpa koji je u jednom trenutku (također prema Gallupu) pao na 34% (no to je bilo na samom kraju mandata, nakon napada njegovih pristaša na zgradu Kongresa).
I zašto je zbog toga Biden "potegnuo" sve do Saudijske Arabije? Kako smo već i ranije pisali u nekoliko navrata, cilj mu je bio pokušati nagovoriti saudijske vlasti (a Saudijska Arabija je glavni igrač u OPEC naftnom kartelu) da povećaju, što je moguće više, proizvodnju nafte. Na taj način bi došlo do znatnog smanjenja cijene nafte na globalnom tržištu, a to bi Washingtonu višestruko koristilo. Kao prvo, pritisak doma bio bi manji jer bi trebalo doći do smanjenja cijene benzina. Kao drugo, ruski prihodi od izvoza nafte bi se smanjili - a Rusija od početka rata u Ukrajini poprilično zarađuje zahvaljujući skoku u cijenama energenata (te na taj način izbjegava snažnije udarce zapadnih sankcija).
Cijena po litri benzina u SAD-u u zadnjih godinu dana
I zašto smo rekli da će se konačni ishod njegovog posjeta Saudijskoj Arabiji znati tek ovaj tjedan? Zato što je tek sad, odnosno jučer, OPEC+ grupacija donijela odluku o tome što će biti s naftnim kapacitetima.
Dok je bio u Saudijskoj Arabiji Biden nije dobio nikakvo uvjerenje da će se proizvodnja znatno povećati, ali američki dužnosnici bili su optimistični da hoće. I što je jučer OPEC+ kartel odlučio? Da, povećat će proizvodnju nafte - za 100.000 barela dnevno.
Znači li to da je Biden ipak ostvario svoj cilj i njegov posjet se može proglasiti uspjehom? Upravo suprotno. Ovo povećanje proizvodnje gotovo je pa uvreda za američkog predsjednika i njegove zahtjeve.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.